Grafik tasarım öğelerinin kent dokusu içinde yer alış biçimleri: İstanbul örneği
The way how graphic design elements appear in an urban fabric: An example from Istanbul
- Tez No: 422041
- Danışmanlar: PROF. AYŞEGÜL İZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışmada öncelikle 21.yüzyılda İstanbul'da yaşanan değişim ve dönüşümün yarattığı çevre sorunları karşısında“Kentlerin düzenlemesinde grafik tasarımdan ne gibi katkılar gelebilir? Kent ve görsel tasarım ilişkisi nasıl olabilir? Kentlerde bir estetik kavramından söz edilebilir mi?”sorularına yanıt aranırken, insana ilişkin herşeyin temelini oluşturan kent için, grafik tasarım ve çevresel grafik tasarım çerçevesinde yeni ve farklı bakış açıları biraraya getirilerek, görsel kirliliğe son verecek gündelik yaşama yönelik ipuçlarının ortaya koyulması amaçlanmıştır. Çalışmanın“Kent”adlı ilk bölümünde kentsel kimlik, kentsel yaşam kalitesi, kentsel mekanının iletişim işlevi kavramlarına açıklık getirilmiştir.“Görsel Kimlik”bölümünde grafik tasarım, görsel kimlik ve görsel algılama yaklaşımlarının ilkeleri, ilişkileri ve kent kimliğindeki yansımaları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde Grafik Tasarım, Mimarlık Şehir Planlama, Endüstri Tasarımı, İç Mimarlık ve Peyzaj mimarlığı gibi disiplinlerle birlikte ortaya çıkan Çevresel Grafik Tasarımın, insan ve mekanla olan ilişkisi ele alınmış, Çevresel Tipografi ve Kamusal alanda okunaklılık, işaret ve yön bulma sistemleri, işlevleri ve kapsamlarını oluşturan öğeler anlatılmıştır. Dördüncü bölümde Grafik Tasarım Öğeleri ve Kentte Uygulama esasları, Reklam, İlan ve Tanıtım Kuralları ve Kentsel Bildirişim Tasarımı çerçevesinde örnekler üzerinden irdelenmiştir. Son bölümde ise kentsel tasarımda kullanılan grafik tasarım öğeleri üzerinden yapılan alan çalışmaları ele alınmış, örnekleri bağlamında“alışveriş merkezi dış cephe tabelaları, İstiklal Caddesi tabela değişikliği projesi, yapay kentleşme: yeni yaşam alanları ve tabela, şehir mobilyaları, engelsiz kent, dış cephe kaplamaları ticari, tanıtım tabelaları, kapı numaraları ve konut isimlikleri, LED ekran tabelaları, billboard ve raket panolar, piktogramlar ve uygulama alanları”kapsamında yer verilmiştir. Yine bu bölümde farklı disiplinler buluşturulurken, grafik tasarım disiplinin bakış açısıyla kent okuması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to pair up new and different perspectives in the frame of graphic design and environmental graphic design about the city that forms the base for anything about human to put forth everyday clues that will end up visual pollution while answering the following questions:“What kind of benefits can be derived from graphic design in urban planning?”,“How can the relation between city and visual design be?”“Is it possible to talk about the notion of aesthetics in city?”In the first part of the study that is named“The City”the concepts of urban identity, quality of urban life and communicative function of urban area are explained. In the“Visual Identity”part, graphic design, the principles of visual identity and visual perception and their relations, and their reflections on urban identity are stated. In the third part, the relationship between human and space and Environmental Graphic Design which has come up along with other disciplines such as Graphic Design, Architecture, Urban Planning, Industrial Design, Interior Architecture and Landscape Architecture is discussed, Environmental Typography, Legibility in Public Sphere, marking and finding directions, their functions and their elements forming the scope are clarified. In the fourth part, Elements of Visual Design is discussed by giving examples within the frame of Implementation Principals in the City, Commercials, Announcement and Promotion Rules, Urban Communication design. In the last part, the fieldwork that is carried out through the graphic design elements that are used in urban design is discussed and it is analysed in exemplary context of“scope of shopping malls external signboards, Istiklal Street signboard change project, urbanization, new living areas and signboard, city furniture and accesible city, siding, commercial billboards, door numbers and building names, led screen tables, billboards and racket panels, pictograms and their application areas”. Again in this part, while meeting different disciplines, the city is read through graphic design perspective.