Fizyolojik Doğuma Güven Ölçeği'nin geliştirilmesi: gebelerin güven düzeyleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Development of the Physiological Birth Confidence Scale: Determination of the confidence level of pregnant women and influencing factors
  1. Tez No: 1009509
  2. Yazar: FERİDE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT ÖZERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmada Fizyolojik Doğuma Güven Ölçeği'nin geliştirilmesi, gebelerin fizyolojik doğuma güven düzeyleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: İki aşamalı olarak gerçekleştirilen çalışmanın birinci aşaması metodolojik, ikinci aşaması tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda, Kütahya Şehir Hastanesinde yapılmıştır. Birinci aşamaya 400, ikinci aşamaya 310 primipar gebe alınmıştır. Birinci aşama verileri“Yarı Yapılandırılmış Kompozisyon Formu”,“Fizyolojik Doğuma Güven Ölçeği Taslağı”ve“Normal Doğuma Yönelik Öz-Yeterlik Ölçeği”ile 14.10.2024-14.02.2025 tarihleri arasında; ikinci aşama verileri“Kişisel Bilgi Formu”ve“Fizyolojik Doğuma Güven Ölçeği (FDGÖ)”ile 14.02.2025-14.06.2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Bulgular: Geliştirilen FDGÖ üç alt boyuttan ve 13 maddeden oluşmaktadır. Cronbach alfa katsayısı 0,866'dır. Gebelerin FDGÖ puan ortalamaları 46,79 ± 10,38'dir. Çoklu regresyon analizi sonucuna göre gebelerin fizyolojik doğuma güven düzeylerini artıran faktörler doğuma hazırlık eğitimi alma, gebelikte sosyal destek alma, lisans mezunu olma, 26-30 yaş aralığında olma, evlilik yaşının artması; azaltan faktörler şişman BKİ'ye sahip olma, vajinal ve sezaryen doğum yapmaktan korkma olarak bulunmuştur (p<0,05). Sonuç: FDGÖ geçerli ve güvenilir bir ölçektir. Gebelerin fizyolojik doğuma güven düzeyleri yüksektir. Gebelerin fizyolojik doğuma güven düzeylerini en fazla doğuma hazırlık eğitimi alma, gebelikte sosyal destek alma ve lisans mezunu olma etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to develop a Physiological Birth Confidence Scale and to determine the confidence levels of pregnant women in physiological birth and the factors influencing this confidence. Methods: This two-stage study, with a methodological design in the first stage and a descriptive and correlational design in the second stage, was conducted at Kütahya City Hospital. 400 primiparous pregnant women were included in the first stage and 310 in the second stage. Data for the first stage were collected between 14.10.2024-14.02.2025 using a“Semi-Structured Composition Form”, a“Draft Physiological Birth Confidence Scale”, and a“Self-Efficacy Scale for Normal Birth”; data for the second stage were collected between 14.02.2025-14.06.2025 using a“Personal Information Form”and the“Physiological Birth Confidence Scale (PBC)”. Results: The developed PBC consists of three sub-dimensions and 13 items. The Cronbach's alpha coefficient is 0.866. The mean PBC score of pregnant women is 46.79 ± 10.38. According to the results of the multiple regression analysis, factors that increase pregnant women's confidence in physiological childbirth are receiving childbirth preparation education, receiving social support during pregnancy, having a bachelor's degree, being between 26-30 years old, and increasing age of marriage; factors that decrease are having a high BMI and fear of vaginal and cesarean delivery (p<0.05). Conclusions: Physiological Birth Confidence Scale is valid and reliable scale. Pregnant women have high levels of confidence in physiological birth.