AFAD veri tabanındaki MASW ve HVSR kayıtlarından VS30 değerinin yeniden hesaplanması ve yapay zeka ile karşılaştırmalı analizler
Recalculation of VS30 values from MASW and HVSR data in the AFAD database and a comparative analysis using artificial intelligence
  1. Tez No: 1009547
  2. Yazar: ELİF GENÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDEN BABACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye, dünyanın en aktif deprem kuşaklarından birinde yer almakta ve nüfusunun büyük bir bölümü yüksek risk altındadır. Son depremler, yapı güvenliğinde zemin koşullarının en az mühendislik tasarımı kadar kritik öneme sahip olduğunu göstermiştir. Bu kapsamda, zemin sınıflanmasının yapılmasında kullanılan en temel parametrelerden biri olan VS30'un doğru belirlenmesi, güvenilir bina tasarım spektrumlarının oluşturulması açısından hayati öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen 10 ilde AFAD tarafından kurulmuş olan ivme istasyonlarının yerleştirildiği zeminlerin özelliklerinin belirlenmesine yönelik toplanmış MASW ve HVSR verileri yeniden analiz edilerek VS30 değerleri hesaplanmıştır. AFAD sisteminde raporlanan VS30 değerleri ile bu çalışma kapsamında yeniden hesaplanan VS30 değerleri karşılaştırılarak, aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmuş, bu farklılıkların olası nedenleri tartışılmıştır. İkinci aşamada, HVSR eğrilerinin ters çözümünden VS30 değerleri hesaplanmıştır. Böylece, MASW ve HVSR yöntemlerinden yeniden hesaplanan VS30 değerleri regresyon analizi yapılarak karşılaştırılmış ve aralarında düşük ilişki seviyesi belirlenmiştir. Son aşamada, HVSR spektrumları kullanılarak makine öğrenmesi tabanlı yaklaşımlar ile VS30 değerlerinin hızlı ve güvenilir bir şekilde tahmin edilebilirliği incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda MASW ile makine öğrenmesi tabanlı yaklaşımlar ile elde edilen VS30 değerleri arasında orta derecede pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Böylece MASW ölçümlerinin yapılamadığı veya hızlı veri ihtiyacı duyulan alanlarda; HVSR yönteminden hesaplanan VS30 değerlerini girdi olarak kullanan yapay zekâ tabanlı modeller aracılığıyla, referans VS30 değerlerinin kestirimine yönelik deneysel bir ilişki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is situated on one of the world's most active seismic belts, and a significant portion of its population lives under high seismic risk. Recent earthquakes have demonstrated that soil conditions are as critically important for structural safety as engineering design itself. In this context, the accurate determination of VS30, one of the most fundamental parameters used in soil classification, is of vital importance for the creation of reliable building design spectra. In this thesis study, VS30 values were calculated by re-analyzing MASW and HVSR data collected to determine the characteristics of the soils where AFAD acceleration stations are located across 10 provinces affected by the February 6, 2023, Kahramanmaraş earthquakes. By comparing the VS30 values reported in the AFAD database with the VS30 values recalculated within the scope of this study, similarities and differences were revealed, and the potential causes of these discrepancies were discussed. In the second stage, VS30 values were also calculated through the inversion of HVSR curves. Thus, the recalculated VS30 values from both MASW and HVSR methods were compared using regression analysis, which identified a low level of correlation between them. In the final stage, the predictability of VS30 values in a fast and reliable manner was investigated using machine learning-based approaches with HVSR spectra. As a result of the analyses, a moderate positive correlation was found between the MASW results and the VS30 values obtained through machine learning-based approaches. Consequently, an empirical relationship was established for the estimation of reference VS30 values through artificial intelligence-based models that utilize HVSR-derived data as input, particularly for areas where MASW measurements cannot be performed or where there is a need for rapid data acquisition.