Sürdürülebilir yapılarda yeşil çatılarda kullanılacak malzemelerin değer mühendisliği yöntemi ile belirlenmesi
Determining the materials to be used in green roofs of sustainable buildings through value engineering method
- Tez No: 1009548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ATABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
Özet
Küresel iklim değişikliği ve kontrolsüz kentsel yapılaşma, inşaat sektörünü çevresel sorumluluklar ile ekonomik kısıtlar arasında bir denge arayışına itmektedir. Kentsel ısı adası etkisini hafifletme, yağmur suyu yönetimi ve enerji verimliliği sağlama gibi çok yönlü ekolojik faydalar sunan yeşil çatı sistemleri, modern kentler için vazgeçilmez bir çözümdür. Ancak, sektördeki yüksek ilk yatırım maliyeti algısı ve ithal malzemelere dayalı uygulamalar, bu sistemlerin yaygınlaşmasını engellemektedir. Bu tez çalışması, Değer Mühendisliği (DM) metodolojisi ile Yaşam Döngüsü Maliyeti (LCC) analizini entegre ederek, maliyet bariyerlerini aşmayı ve yeşil çatıların ekonomik uygulanabilirliğini somut verilerle kanıtlamayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Balıkesir ilinde 2.000 m² teras alanına sahip bir Alışveriş Merkezi (AVM) projesi vaka analizi olarak detaylıca incelenmiştir. Çalışmada;“Geleneksel Çatı”,“Standart (İthal) Yeşil Çatı”ve DM süreciyle geliştirilen“Optimize Edilmiş (Yerel) Yeşil Çatı”senaryoları teknik ve ekonomik açılardan karşılaştırılmıştır. DM İş Planı'nın fonksiyon analizi aşamasında, maliyet artışına neden olan ithal plastik drenaj levhaları ve torf esaslı substratlar yerine, bölgenin zengin yerel kaynağı olan Balıkesir Ponzası (Bims) ikame edilerek yenilikçi bir hibrit sistem tasarlanmıştır. Gözenekli yapısı sayesinde yüksek su tutma kapasitesi ve ısı yalıtımı sağlayan Bims, karbon ayak izini düşürmüş ve standart ithal yeşil çatıya kıyasla %42 oranında İlk Yatırım Maliyeti tasarrufu sağlamıştır. 40 yıllık LCC analizlerinde; enerji tasarrufu ve su yalıtım ömrünün uzaması dikkate alındığında, önerilen sistemin Geleneksel Çatıdan dahi daha ekonomik olduğu ve kendini 6-7 yıl içerisinde amorti ettiği saptanmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, Değer Mühendisliği yaklaşımının, yeşil çatıları lüks bir mimari öğe olmaktan çıkarıp; yerel kaynaklarla optimize edilmiş, sürdürülebilir ve yüksek katma değerli bir yatırıma dönüştürdüğünü ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Global climate change and uncontrolled urban sprawl drive the construction industry to seek a balance between environmental responsibilities and economic constraints. Green roof systems, offering multifaceted ecological benefits such as mitigating urban heat island effects, stormwater management, and ensuring energy efficiency, are an indispensable solution for modern cities. However, the prevailing perception of high initial investment costs and practices based on imported materials hinder their widespread adoption. This thesis aims to overcome existing cost barriers and prove the economic viability of green roofs with concrete data by integrating Value Engineering (VE) methodology and Life Cycle Cost (LCC) analysis. A Shopping Mall project in Balıkesir province with a 2,000 m² terrace area was examined in detail as a case study. Three scenarios namely“Traditional Roof”,“Standard (Imported) Green Roof”, and“Optimized (Local) Green Roof”developed through the VE process, were compared in terms of technical and economic aspects. During the function analysis phase of the VE Job Plan, an innovative hybrid system was designed by substituting Balıkesir Pumice (Bims), a rich local resource, for imported plastic drainage plates and peat-based substrates that increase costs. Using Pumice, which provides high water retention and thermal insulation due to its porous structure, not only reduced the carbon footprint from transportation but also provided a 42% Initial Investment Cost saving compared to the standard imported green roof. In LCC analyses over a 40-year economic life, considering parameters like energy savings and extended waterproofing life, the proposed system was determined to have a lower total cost than even the Traditional Roof, amortizing within 6-7 years. Consequently, this study reveals that Value Engineering transforms green roofs from luxury architectural elements into ecologically and economically sustainable, high value-added investments optimized with local resources.