Bina yangın nedenlerinin itfaiye personelleri bakış açısıyla incelenmesi: stanbul örneği
Investigation of building fire causes from the perspective of firefighters: The case of İstanbul
- Tez No: 1009568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, İstanbul ili sınırları içerisinde 2020–2025 yılları arasında meydana gelen bina yangınlarının nedenlerini kapsamlı bir şekilde incelemek, yangınların oluşumuna etki eden temel risk faktörlerini belirlemek ve bu doğrultuda yangın güvenliğinin iyileştirilmesine yönelik öneriler geliştirmektir. Çalışma, yalnızca istatistiksel verilerin analiz edilmesini değil, aynı zamanda yangına doğrudan müdahale eden itfaiye personelinin mesleki birikim ve gözlemlerini içeren bulguların da değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Böylece bina yangınlarının arka planındaki insan kaynaklı ve yapısal etkenlerin çok yönlü bir yaklaşımla ortaya konması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this thesis is to comprehensively examine the causes of building fires occurring within the borders of Istanbul between 2020 and 2025, identify the main risk factors affecting the occurrence of fires, and develop recommendations for improving fire safety accordingly. The study aims not only to analyze statistical data but also to evaluate findings from the professional experience and observations of firefighters who directly responded to fires. This aims to reveal the human-related and structural factors underlying building fires through a multifaceted approach.