Dezavantajlı grupların istihdamında örgütsel davranış ve ön yargılar: Nicel bir değerlendirme
Organizational behavior and prejudices in the employment of disadvantaged groups: A quantitative evaluation
- Tez No: 1009645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN SARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
DEZAVANTAJLI GRUPLARIN İSTİHDAMINDA ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ VE ÖNYARGILAR: NİCEL BİR DEĞERLENDİRME Tezi Hazırlayan: Murat BODUROĞLU ÖZET Bu tez çalışması, İstanbul ilinde faaliyet gösteren işletmelerin eski hükümlüler hakkındaki tutumlarını ve işe alım süreçlerinde uyguladıkları politikaları nicel bir yöntemle incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, işletmelerde eski hükümlülere yönelik önyargılar, damgalama ve ayrımcılık algılarının düzeyini tespit etmek, aynı zamanda bu dezavantajlı grubun istihdamına ilişkin örgütsel uygulamaları ortaya koymaktır. Çalışmada kullanılan anket, demografik özellikler ve tutum ölçeklerinden oluşmuş, işletmelerin sektörel çeşitliliği, büyüklüğü, insan kaynakları departmanında çalışanların görüşleri gibi faktörler dikkate alınmıştır. Anket sonuçları, eski hükümlülerin istihdamında yaygın olarak önyargı ve damgalamanın etkili olduğunu göstermektedir. Katılımcıların önemli bir bölümü, eski hükümlülerin iş performansının düşük olacağına, yeniden suç işleme eğilimlerinin bulunduğuna ve iş yerinde güvenlik riskleri yaratabileceğine dair negatif algılar taşımaktadır. Ayrıca, eski hükümlü çalışanların müşteriler nezdinde firma güvenilirliğini zedeleyebileceği düşüncesi de yaygın bir kaygı olarak ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, işletmelerin işe alım süreçlerinde adli sicil kaydını önemli bir eleme kriteri olarak kullandığını ve sabıkası olan adaylara karşı temkinli yaklaştıklarını desteklemektedir. Araştırma kapsamında, işletmelerin eski hükümlülerin istihdamına yönelik özel politikalarının çoğunlukla bulunmadığı ve bu konuda henüz net uygulamaların geliştirilmediği tespit edilmiştir. İşverenler, yasal sorumluluklar ve potansiyel itibar kaybı endişeleri nedeniyle eski hükümlü adayları işe alma konusunda çekimser davranmaktadır. Bu durum, toplumsal kabul eksikliği ve olumsuz sosyal algılarla da örtüşmekte, eski hükümlülerin iş yerinde uyum sağlama güçlükleri ve çalışma arkadaşlarıyla etkileşimlerinde engeller yaşadıkları ortaya konmaktadır. Bireysel tutumlar bölümünde ise çalışanların eski hükümlü meslektaşlarıyla çalışmaya karşı dirençli olduğu, bu çalışanların iş yerinde sorun çıkarabileceği yönündeki yaygın inanışların bulunduğu görülmüştür. Bu psikososyal bariyerler, eski hükümlülerin yeniden entegrasyon süreçlerini olumsuz etkileyerek iş yerinde izolasyona ve düşük iş tatminine yol açmaktadır. Buna karşılık, bazı işletmeler eski hükümlülere iş fırsatı sunmanın toplumsal barışa katkı sağladığı ve ikinci şans verilmesinin temel bir hak olduğu görüşünü benimsemekte, pozitif ayrımcılık ve sosyal sorumluluk perspektifinden destekleyici tutumlar sergilemektedir. Bu araştırma, İstanbul'daki işletmelerin eski hükümlülere yönelik tutumlarının genel olarak olumsuz olduğunu ve bunun istihdamdaki önemli bir engel teşkil ettiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, istihdam politikalarının henüz kapsayıcı bir yapıya kavuşmadığı, toplumsal önyargıların yasal düzenlemeler ve örgütsel uygulamalarla aşılmasının gerekliliği vurgulanmaktadır. Elde edilen veriler, eski hükümlülerin işgücüne entegrasyonunu kolaylaştıracak stratejiler geliştirilmesi için temel oluşturmakta ve bu alanda sosyal politika üreticilerine önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ORGANIZATIONAL BEHAVIOR AND PREJUDICES IN THE EMPLOYMENT OF DISADVANTAGED GROUPS: A QUANTITATIVE ANALYSIS Presented by: Murat BODUROĞLU ABSTRACT This thesis aims to examine the attitudes of businesses operating in Istanbul towards ex-convicts and the policies implemented during their recruitment processes using a quantitative research method. The primary objective of the study is to identify the level of prejudice, stigmatization, and perceived discrimination against ex-convicts within organizations, while also revealing the organizational practices related to the employment of this disadvantaged group. The survey used in the study consisted of demographic items and attitudinal scales, taking into account factors such as sectoral diversity, company size, and the views of employees working in human resources departments. The survey results demonstrate that prejudice and stigmatization are widely influential in the employment of ex-convicts. A significant portion of participants holds negative perceptions, believing that ex-convicts have low job performance, a tendency to reoffend, and pose security risks in the workplace. Additionally, concerns that employing ex-convicts might damage the company's reputation in the eyes of customers emerged as a common issue. These findings support the idea that criminal records are frequently used as a critical screening criterion in recruitment and that businesses adopt a cautious approach toward candidates with a criminal background. The study also reveals that most companies lack specific policies for the employment of ex-convicts and have yet to develop clear practices in this regard. Employers often exhibit hesitancy due to concerns about legal liabilities and potential reputation loss. This reluctance aligns with the broader societal lack of acceptance and negative social perceptions, indicating that ex-convicts face difficulties in adapting to workplace culture and interacting with colleagues. In the section on individual attitudes, it was observed that employees show resistance to working with ex-convict colleagues and commonly believe that such individuals may cause problems at work. These psychosocial barriers adversely affect the reintegration process of ex-convicts, leading to workplace isolation and low job satisfaction. On the other hand, some businesses adopt a supportive attitude based on positive discrimination and social responsibility, viewing employment opportunities for ex-convicts as contributing to social harmony and considering the right to a second chance as fundamental. This research concludes that attitudes towards ex-convicts in Istanbul-based businesses are generally negative and represent a significant obstacle to their employment. Moreover, employment policies are found to be not yet inclusive, emphasizing the need to overcome societal prejudices through legal regulations and organizational practices. The data obtained serve as a foundation for developing strategies that can facilitate the integration of ex-convicts into the labor force and provide valuable insights for social policy-makers working in this field.