Amerika Birleşik Devletleri'nin desteği ile PYD-YPG terör örgütünün Kuzey Suriye'de düzenli ordu kurma çalışmaları
Efforts of the PYD-YPG terrorist organization to establish a regular army in Northern Syria with the support of the United States
- Tez No: 1009672
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Amerika Birleşik Devletleri'nin Suriye iç savaşının farklı evrelerinde benimsediği stratejik yönelimlerin, PYD-YPG'nin Kuzey Suriye'de askerî bir yapılanmayı kurma ve kurumsallaştırma sürecine etkisi bu araştırmanın temel inceleme alanını oluşturmaktadır. ABD'nin güvenlik öncelikleri doğrultusunda bölgedeki aktörlerle kurduğu ilişki biçimi, örgütün operasyonel kapasitesini artıran askerî eğitim, teçhizat desteği ve örgütsel danışmanlık gibi unsurlarla birleşerek PYD-YPG'nin daha düzenli, hiyerarşik ve profesyonel bir askerî yapı oluşturmasına olanak sağlamıştır. Araştırmada örgütün tarihsel gelişim çizgisi, sahadaki örgütsel dönüşüm dinamikleri ve ABD yönetimlerinin farklı dönemlerde uyguladığı politikaların askerî kapasite üzerindeki etkileri doküman analizine dayalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ABD'nin güvenlik odaklı müdahale stratejilerinin PYD-YPG'nin komuta yapılanması, sınır güvenliği birimleri, askeri eğitim programları ve kurumsal savunma mekanizmaları gibi alanlarda belirgin bir kurumsallaşma sürecine yönelttiğini ortaya koymaktadır. Bu çerçevede ABD'nin bölgesel stratejik çıkarları ile PYD-YPG'nin askerî kapasiteyi yapılandırma girişimleri arasındaki etkileşimin, Suriye'nin siyasi bütünlüğü ve bölgesel güvenlik dengeleri üzerinde uzun vadeli sonuçlar doğurduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The strategic orientations adopted by the United States during various stages of the Syrian civil war constitute the central focus of this research in examining how these policies influenced PYD-YPG's efforts to establish and institutionalize a military structure in Northern Syria. The relationship the United States developed with regional actors in line with its security priorities contributed to the organization's evolution into a more structured, hierarchical, and professional military body through military training, equipment support, and organizational guidance. The study evaluates the organization's historical development, its transformation on the ground, and the impact of U.S. policies implemented under different administrations on PYD-YPG's military capacity through qualitative research and document analysis. The findings demonstrate that U.S. security-oriented intervention strategies directed PYD-YPG toward a notable institutionalization process in areas such as command hierarchy, border security units, military training programs, and organizational defense mechanisms. Within this framework, the interaction between the United States' regional strategic interests and PYD-YPG's efforts to shape its military capacity is shown to produce long-term consequences for Syria's political integrity and the broader regional security balance.