Öğrenme kültürü modelinin geliştirilmesi, uygulanması ve etkililiğinin değerlendirilmesi
Development, implementation, and evaluation of the effectiveness of a learning culture model
- Tez No: 1009685
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Öğrenme Kültürü Modeli'ni geliştirmek ve modelin etkililiğini değerlendirmektir. Araştırma nitel ve nicel desenlerin birlikte kullanılmıştır. Araştırmada, geliştirilen Öğrenme Kültürü Modeli'nin sınıf ortamında uygulanması, uygulama sürecinin iyileştirilmesi ve modelin etkililiğinin değerlendirilmesi amaçlandığından eylem araştırması ve kontrol gruplu öntest–sontest deneysel desen birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde iki farklı lisede öğrenim gören 46 onuncu sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; öğrenme kültürü ölçeği, felsefe tutum ölçeği, felsefe başarı testi, öğrenci görüşme formları, öğrenci süreç değerlendirme formları ve öğretmen yansıtıcı günlüğü kullanılmıştır. Araştırma süreci modelin geliştirilmesi, test edilmesi ve değerlendirilmesi aşamalarından oluşmaktadır. Öğrenme kültürü modeli öğrenmeye ait literatür incelenerek oluşturulmuştur. Modelin uygulanabilirliğini belirlemek amacıyla öncelikle pilot uygulama gerçekleştirilmiştir. Pilot uygulama sonrası gerekli düzenlemeler yapılmış ve 15 hafta süren asıl uygulama süreci yürütülmüştür. Nicel bulgular, deney grubunun öğrenme kültürü puanlarında ön test–son test ölçümlerine göre artış olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, deney ve kontrol grupları karşılaştırıldığında bu artışın istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa yol açmadığı belirlenmiştir. Buna karşılık felsefe dersine yönelik tutumda ve akademik başarıda deney grubu lehine anlamlı artışlar olduğu görülmüştür. Nitel bulgular ise öğrencilerin derse olan ilgilerinin arttığını, tartışmalarda kendilerini daha rahat ifade ettiklerini, dijital araçların anlamalarını kolaylaştırdığını ve sınıf atmosferinin daha iş birlikli bir yapıya dönüştüğünü göstermektedir. Sonuç olarak, geliştirilen modelin felsefe dersinde uygulanabilir olduğu ve öğrencilerin derse yönelik tutumları ile akademik başarıları üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğu görülmüştür. Modelin uygulanmasında planlama, öğrenciye rehberlik etme, grup dinamiklerini yönetme ve teknolojinin etkili kullanımının önemli olduğu görülmüştür. Gelecekte yapılacak çalışmalarda modelin farklı branş ve örneklemlerde uygulanması, yapay zekâ okuryazarlığı ve üst düzey becerilerle olan ilişkisinin derinlemesine incelenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a Learning Culture Model and to evaluate its effectiveness. In the study, qualitative and quantitative research designs were used together. Since the study aimed to implement the developed Learning Culture Model in a classroom setting, improve the implementation process, and evaluate its effectiveness, action research and a pretest–posttest experimental design with a control group were employed together. The study group consisted of 46 tenth-grade students studying at two different high schools during the spring semester of the 2024–2025 academic year. Data collection tools included the Learning Culture Scale, the Philosophy Attitude Scale, the Philosophy Achievement Test, student interview forms, student process evaluation forms, and a teacher reflective journal. The research process consisted of the stages of model development, testing, and evaluation. The Learning Culture Model was developed based on a review of the relevant literature on learning. To determine the applicability of the model, a pilot study was first conducted. Following the pilot implementation, necessary revisions were made, and the main implementation process, which lasted 15 weeks, was carried out. The quantitative findings revealed that the learning culture scores of the experimental group increased from pre-test to post-test measurements. However, when the experimental and control groups were compared, this increase did not result in a statistically significant difference. However, significant improvements were observed in students' attitudes toward the philosophy course and their academic achievement in favor of the experimental group. Qualitative findings revealed that students' interest in the course increased, they expressed themselves more comfortably during discussions, digital tools facilitated their understanding, and the classroom atmosphere became more collaborative. In conclusion, it was found that the developed model is applicable in the philosophy course and has significant effects on students' attitudes toward the course and their academic achievement. It was also observed that effective planning, guiding students, managing group dynamics, and the efficient use of technology are important in the implementation of the model. For future studies, it is recommended that the model be applied to different subject areas and samples, and that its relationship with artificial intelligence literacy and higher-order thinking skills be examined in greater depth.