Özerkliğe saygı ilkesinin özel bir görünümü : İleriye dönük hasta talimatları
Special appearance of principle of respect for autonomy : Advance healthcare directives
  1. Tez No: 1009705
  2. Yazar: CANSEL DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP METİN, DOÇ. DR. M. ALTAN HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde teknolojide yaşanan hızlı ve güçlü değişimler birçok disiplini de beraberinde etkilemektedir. Bu değişimlerden en çok etkilenen disiplinlerden biri de şüphesiz tıptır. Ancak tıp alanında yaşanan bazı değişimler sadece bu alanı değil doğrudan yahut dolaylı olarak hukuk alanını da etkilemektedir. Bu tezin konusunu oluşturan ileriye dönük hasta talimatlarını her iki disiplinin kesişim kümesi olarak nitelendirebiliriz. Tıp alanında yaşanan önemli değişmelerden biri geleneksel (paternalist) hasta hekim ilişkisinin terk edilip hasta merkezli modern bir hasta hekim ilişkisinin benimsenmesidir. Modern biyotıp etiğinin varlık sebebi olarak nitelendirebileceğimiz özerkliğe saygı ilkesinin özel bir görünümünü oluşturan ileriye dönük hasta talimatları Amerika Birleşik Devletleri'nde 1960'ların sonlarına doğru tartışılmaya başlansa da Kara Avrupası'nda görece yeni bir kurumdur. İşbu tezde ileriye dönük hasta talimatları disiplinler arası bir bakış açısıyla ele alınmış, diğer ülkelerin pratikleri, Avrupa Konseyi'nin Tavsiye Kararı ve konu ile ilgili verilmiş yüksek mahkeme kararları incelenmiş, ileriye dönük hasta talimatlarına yönelik tıp ve/veya hukuk alanında eğitim veren akademisyenler ile görüşmeler gerçekleştirilmiş , konuya ilişkin nitel bir anket çalışması uygulanmış ve tüm bu bilgiler ışığında söz konusu kurumun ülkemizde uygulamaya konması halinde ortaya çıkabilecek sorunlara olası çözüm önerileri getirilmiştir. İleriye dönük hasta talimatları, özerkliğin bir başka görünümü olan ötanazi ile karıştırılmaya müsait bir kurum olduğu için tezin bir kısmında ötanazi ile ileriye dönük hasta talimatları arasındaki ayrımlara ayrıca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, rapid and powerful changes in technology affect many disciplines, and one of these disciplines is undoubtedly medicine. However, some changes in the field of medicine affect not only this field but also the field of law directly or indirectly. Advance health care directives , which are the subject of this thesis, can be characterised as the intersection of both disciplines. One of the important developments and changes in the field of medicine is the abandonment of the traditional paternalistic patient-physician relationship and the adoption of a patient-centred patient-physician relationship. Although advance healthcare directives, which constitute a special appearence of the principle of respect for autonomy which we can characterise as the raison d'être of modern biomedical ethics, started to be discussed in the late 1960s in the United States, they are a relatively new institution in Continental Europe. In this thesis, advance healthcare directives have been analysed from an interdisciplinary perspective, the practices of other countries have been discussed in a comparative , interviews have been made with academicians who provide education in the field of medicine and/or law regarding advance healthcare directives and a qualitative survey study has been conducted and in the light of all this information possible solutions to the problems that may arise if this institution is implemented in our country have been proposed. Since advance directives can be confused with euthanasia, which is another appearance of autonomy, the differences between euthanasia and advance directives are discussed in a separate section of the thesis.