Meslek liselerinde yöneticilerin okul işletmeciliği işlevlerini gerçekleştirebilme düzeyleri
Levels of performance functions for school administration of managers in vocational high schools
- Tez No: 211342
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Mesleki ve teknik egitimin amacı, toplumun hedefleri ve is çevrelerinin talepleri dogrultusunda bireylere belirli bir meslegin gerektirdigi bilgi, beceri ve uygulama yeterliliklerinin kazandırılmasıdır. Türkiye'de meslek liseleri gerek nicelik ve gerekse nitelik olarak yeterli bir düzeyde olmadıgı bilinen bir gerçektir. Günümüzde teknolojideki hızlı degisim ile birlikte ortaya çıkan yeni bilimsel ve teknik alanlar, nitelikli is gücüne duyulan ihtiyacı her geçen gün arttırmakta ve çagdas teknolojileri içeren kaliteli bir mesleki egitimi zorunluluk haline getirmektedir. Buda kaliteli yöneticilerin elinden çıkar. Yönetici isletmede mevcut kaynakları en iyi biçimde kullanma ve insanları etkili ve verimli bir sekilde çalıstırma görev ve sorumlulugunda olan kisidir. Meslek liselerinin bu karmasık yapısı içinde yönetim islevlerini yerine getirmek, yöneticilik ötesi meziyetler Bu arastırmanın amacı; ?Endüstri Meslek Liselerinde Yöneticilerin Okul sletmeciligi slevlerini Gerçeklestirebilme Düzeyleri?'ne yönelik ögretmen ve yöneticilerin görüslerini saptamak ve degerlendirmektir. Bu amaçla, öncelikle okul isletmeciligi ve endüstri meslek liselerinde isletmecilik islevleri incelenmistir. Okulda isletme islevlerini etkili kullanımı konusunda, katılımcı ve açık bir iletisime dayalı olumlu bir okul ikliminin olusturulması gerektigi düsünülmektedir. Arastırmanın örneklemini, stanbul li Avrupa Yakası sınırları içerisinde yer alan altı farklı ilçeden yedi endüstri meslek lisesinde görev yapan 200 ögretmen ve 105 yöneticiden olusturmaktadır. Bu çalısma altı bölümden olusmaktadır. Birinci bölüm ?Giris?, ikinci bölüm ?lgili Kaynaklar? dır. Üçüncü bölümde arastırmanın yöntemi hakkında bilgiler verilmistir. Dördüncü bölüm elde edilen bulgulardan olusmaktadır. Besinci bölümde ise arastırmanın sonuçları, sonuçlara iliskin tartısmalar ve önerileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of vocational and technical educition is to provide adequate skkills and training of application for individvals in accordance with profession needs and demands from labour market and goals of society. In Turkey, it has been a fact that Vocational High Schools are not sufficient both in number and in quality. Today now sepentific and technical fields that are result of rapid advance in technology made compulsory for good quality labour force and good quality Vocational Education wihich involve contemproray technoligics. To achive this goal, we need succerful managers. Manager is person who can put available possibilities in use succesfully and manager people productively. In this complex structure of vocational high schools administration needs more than managing. The goal of this study is to detersmine and to evalvate the pointof views of teachers and managers for aiming ?levels of performancefuntion for school administration of managers in vacational high schools?. For the sake of this purpose, school Administration and Functions of Administration in vocational high schools have been firstly researched. It has been thaugt that we need staff involvemen and brain storna for effective function administration in schools. The resarch model covers 200 teachers and 105 managers of 7 vocational high schools in european side of stanbul province. This study consists of six sections. First section is ?Introduction?, second is ?The Relevant Documents?. In the third section, it has been given information about methool of refearch. Forth section consists of findings. Fifth section covers outcomes of research, discussions and suggerstions about outcomes.