AİHM ve AYM kararları ışığında adil yargılanma hakkı ile özel ve aile hayatına saygı hakkının çatışması
The conflict between the right to a fair trial and the right to respect for private and family life in light of the decisions of the CC and the ECTHR
  1. Tez No: 1009744
  2. Yazar: EREN KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Adil yargılanma hakkının ayrılmaz bir parçası olan aleniyet ilkesi, yargılamanın kamuoyu denetiminde gerçekleşmesini öngörmekte ve böylece adaletin tesisini hedeflemektedir. Ancak bu ilkenin katı bir şekilde uygulanması, bireylerin özel hayatlarının gizliliğinin ihlal edilmesi ve mahrem alanlarının kamuoyunun müdahalesine açık hale gelmesi sonucunu doğurmaktadır. Özel hayatın gizliliği hakkı, bireylerin kişisel özerkliklerini korumaları ve toplumsal baskılardan uzak bir yaşam sürdürebilmeleri için vazgeçilmez bir güvence oluşturmakta, bu nedenle aleniyet ilkesiyle doğrudan çatışma halinde bulunmaktadır. Çatışmanın özellikle hassas boyutunu, çocukların taraf olduğu davalar oluşturmaktadır. Aleniyet ilkesinin tam anlamıyla uygulandığı durumlarda, çocuğun üstün yararı ilkesi ciddi tehlike altında kalmakta ve gelişimsel süreçleri olumsuz etkilenebilmektedir. Çocuğun üstün yararı, uluslararası hukuk ve insan hakları sisteminde özel bir koruma statüsü taşımakta olup, bu ilkenin aleniyet ilkesiyle çatışması durumunda hangi değerin öncelik taşıyacağı meselesi, çocuk haklarının evrensel niteliği ve korunmasına yönelik devletlerin pozitif yükümlülükleri açısından kritik bir önem arz etmektedir. Bu çok boyutlu çatışmalar, hakların hiyerarşik bir düzenlemeye tabi tutulması yerine, her somut olayın kendine özgü koşulları çerçevesinde ölçülülük ilkesinin uygulanması ve haklar arasında adil bir dengenin sağlanması gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The principle of publicity, as an integral part of the right to a fair trial, envisages that proceedings shall be conducted under public scrutiny, thereby aiming to ensure the proper administration of justice. However, the rigid application of this principle may result in violations of individuals' privacy and expose their intimate spheres to public interference. The right to privacy constitutes an indispensable guarantee for individuals to protect their personal autonomy and lead a life free from social pressures, thus directly conflicting with the principle of publicity. This conflict takes on a particularly sensitive dimension in cases involving children as parties. When the principle of publicity is fully applied, the principle of the best interests of the child is seriously threatened, and the child's developmental processes may be adversely affected. The best interests of the child hold a special protection status in international law and human rights systems. Therefore, the question of which value should take precedence when this principle conflicts with the principle of publicity is of critical importance in terms of the universal nature of children's rights and states' positive obligations regarding their protection. Resolving these multi-dimensional conflicts reveals the necessity of applying the principle of proportionality within the framework of the specific conditions of each case, ensuring a fair balance between rights rather than subjecting them to a hierarchical arrangement.