Biyopolimer katkılı zeminlerin geoteknik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the geotechnical characteristics of soils with biopolymer additives
  1. Tez No: 1009745
  2. Yazar: AYBERK TEMURAYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ESKİŞAR TEFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada zantan gam ve sodyum aljinat biyopolimerleri kullanılarak kaolin kilinin geoteknik parametrelerindeki değişimler araştırılmıştır. Atterberg limitleri, kompaksiyon, serbest basınç mukavemeti ve konsolidasyon deneyleri ile mikroyapı incelemesi (SEM ve EDS) yapılmıştır. Kullanılan zantan gam oranları %0.5, 1, 1.5, 2 ve 3; sodyum aljinat oranları ise %1, 2, 3 ve 4'tür. Daha az miktarda katkı maddesi kullanımı ile iyileştirme sağlayabilmek için biyopolimerler, suyun ağırlıkça yüzdesine göre zemine eklenmiştir. Konsolidasyon deneyinden önce numuneler 7 ve 28 gün hava kürüne tabi tutulmuştur. Serbest basınç deneyi numunelerinin kür süreleri 7, 28, 56, 90, 120 ve 210 gün olarak seçilmiştir. Bu numune gruplarının yarısına hava kürü uygulanmış, kalan yarısına ise hava kürünün ardından kısa süreli ıslatma uygulanmış ardından her iki grup serbest basınç mukavemeti deneyine tabi tutulmuştur. Her iki biyopolimerin de kaolin kilinin kıvam limitlerini arttırdığı görülmüştür. Kompaksiyon deneyleri ile biyopolimer içeren zemin numunelerinin optimum su içeriğinin arttığı ve maksimum kuru birim hacim ağırlığının azaldığı görülmüştür. Serbest basınç mukavemetinin kür süresi ile birlikte arttığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda zeminin biyopolimer katkıları ile sıkışma indisinin arttığı; konsolidasyon katsayısı ve permeabilite parametrelerinin de azaldığı gözlenmiştir. Her iki biyopolimerin de zemin parametrelerinde sağladığı bu olumlu değişimler göz önüne alındığında biyopolimerler ile zemin iyileştirmesinin, çevre dostu bir alternatif olarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in soil parameters of kaolin clay were investigated by using xanthan gum and sodium alginate biopolymers. A series of experiments were performed on kaolin clay with additives such as Atterberg limits tests, standard Proctor compaction tests, unconfined compression tests, consolidation tests and SEM and EDS analyzes were performed to better examine the change in the mechanical properties of the soil. Xanthan gum ratios used in this study were 0.5%, 1%, 1.5%, 2%, 3%; sodium alginate ratios were 1%, 2%, 3%, 4% and guar gum ratios were 0.5%, 1%, 1.5% and 2%. In order to provide soil improvement with the use of less additives, biopolymers were added to the soil by weight of water. Consolidation test samples were subjected to air curing for 7 and 28 days. In the unconfined compression tests, three different curing times were applied to 7 and 28 day samples which were air curing, soaking and wrapping. Air curing and soaking were applied to 7, 28, 56, 90, 120, 210-days samples. Considering the test results, both biopolymers increased consistency limits of kaolin clay. The unconfined compressive strength increased as the curing time increased and the biopolymer ratio increased in general, the optimum water content increased, and the maximum dry unit weight decreased. Besides, it was observed that compression index is increased, consolidation coefficient and permeability were decreased with increasing curing time and biopolymer ratio. Considering the positive changes that both biopolymers provide in soil parameters, soil improvement with biopolymers can be offered as an alternative to nonenvironmentally friendly methods such as cement improvement.