Periton diyalizi ile tedavi edilen kronik böbrek hastalarında kardiyovasküler risk faktörleri ve fiziksel aktivitenin incelenmesi
An investigation into cardiovascular risk factors and physical activity in patients with chronic kidney disease treated with peritoneal dialysis
  1. Tez No: 1009785
  2. Yazar: AYTEN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİÇ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, periton diyalizi (PD) tedavisi gören bireylerde fiziksel aktivite düzeyi ile kardiyovasküler risk faktörleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya PD tedavisi gören 30 hasta dahil edildi. Kardiyovasküler risk faktörleri; arteriyel sertlik göstergeleri olarak nabız dalga hızı (NDH) ve augmentasyon indeksi (AIx), kardiyovasküler risk skoru (HeartScore), bel çevresi ve biyokimyasal parametreler aracılığıyla değerlendirildi. Fiziksel aktivite parametreleri akselerometre kullanılarak 7 gün süreyle ölçüldü ve ortalama MET değeri, aktif enerji harcaması (AEH), adım sayısı ve fiziksel aktivite süresi (FAS) üzerinden analiz edildi. Fiziksel aktivite parametreleri ile NDH arasında anlamlı negatif ilişki bulundu (p<0,05). HeartScore ile ortalama MET, aktif enerji harcaması, adım sayısı ve fiziksel aktivite süresi arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler saptandı (p<0,05). NDH ve AIx ile fiziksel aktivite parametreleri arasında negatif yönlü ilişkiler saptanmış; adım sayısı, AEH ve FAS arteriyel sertliğin, ortalama MET ve günlük adım sayısı ise kardiyovasküler riskin anlamlı yordayıcıları olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between physical activity levels and cardiovascular risk factors in individuals undergoing peritoneal dialysis (PD). The study included 30 patients undergoing PD treatment. Cardiovascular risk factors were assessed using pulse wave velocity (PWV) and augmentation index (AIx) as indicators of arterial stiffness, as well as the cardiovascular risk score (HeartScore), waist circumference, and biochemical parameters. Physical activity parameters were measured using an accelerometer over a 7-day period and analysed in terms of average MET value, active energy expenditure (AEE), step count, and duration of physical activity. A significant negative association was observed between physical activity parameters and PWV (p<0.05). Significant negative associations were also observed between HeartScore and average MET, active energy expenditure, step count, and duration of physical activity (p<0.05). Negative correlations were found between PWV and AIx and physical activity parameters. Step count, AEE, and duration of physical activity were found to be significant predictors of arterial stiffness, whereas average MET and daily step count were found to be significant predictors of cardiovascular risk.