32 gestasyonel hafta ve daha küçük ve/veya 1500 gram ve altındaki bebeklerde konjenital hipotroidizm taranması
Screening for congenital hypothyroidism in infants with age of 32 gestational weeks and less and/or a birth weight of 1500 grams and less
  1. Tez No: 1009786
  2. Yazar: ESMA ŞEN RIŞVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY TOPCUOĞLU, DR. İLTER ARİFOĞLU BARIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 32 gestasyonel hafta (GH) ve altında ve/veya 1500 gram ve altında doğan prematüre yenidoğanlarda birinci ay tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi, yüksek tiroid uyarıcı hormon (TSH) düzeyi ile ilişkili perinatal ve klinik risk faktörlerinin belirlenmesi ve seri tarama yaklaşımının tanısal katkısının ortaya konulması amaçlandı. Yöntem: Ocak 2018–Aralık 2023 tarihleri arasında doğan 828 prematüre yenidoğan retrospektif olarak değerlendirildi. Dışlama kriterleri uygulandıktan sonra 454 olgu nihai analize dahil edildi. Tiroid fonksiyon testleri yaşamın birinci haftası, ikinci haftası, birinci ayı (30 ± 10 gün) ve düzeltilmiş GH 36–40 hafta arasında değerlendirildi. Serum TSH ve serbest T4 düzeyleri elektrokemilüminesans immünoassay (ECLIA) yöntemiyle ölçüldü. Tanı sınıflandırmaları güncel uluslararası kılavuzlar doğrultusunda yapıldı. Risk faktörleri çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile incelendi. Bulgular: Birinci ayda yüksek tiroid uyarıcı hormon (TSH) düzeyi ile gestasyonel haftaya göre küçük (SGA) olma durumu, düşük GH ve in vitro fertilizasyon (IVF) gebelik öyküsü arasında bağımsız ilişki saptandı. GH'ndaki her bir haftalık artış yüksek TSH riskinde azalma ile ilişkiliydi (olasılık oranı [OR]: 0,86; %95 güven aralığı [GA]: 0,75–0,99; p=0,031). IVF gebelik öyküsü bulunan olgularda yüksek TSH riski artmıştı (OR: 2,00; %95 GA: 1,14–7,20; p=0,025). SGA olma durumu yüksek TSH ile anlamlı olarak ilişkili bulundu (OR: 3,45; %95 GA: 1,74–6,80; p<0,001). Geç sepsis, bronkopulmoner displazi ve tedavi gerektiren prematüre retinopatisi yüksek TSH grubunda daha sık görülmekle birlikte bağımsız risk faktörü olarak belirlenmedi. Birinci ay taraması, erken dönemde normal seyreden ancak izlemde TSH yükselmesi gelişen olguların saptanmasına olanak sağladı. Santral hipotiroidi tanısı alan olgularda tedavi çoğunlukla ileri haftalarda başlandı. Ayrıca tedavi başlanmayan olgular üzerinden birinci ay TSH ve serbest T4 için prematüre popülasyona özgü normatif dağılımlar oluşturuldu. ix Sonuç: Prematüre yenidoğanlarda birinci ay tiroid fonksiyon değerlendirmesi, gecikmiş TSH yükselmesinin saptanmasında kritik öneme sahiptir. SGA, düşük GH ve IVF öyküsü yüksek TSH için bağımsız belirleyicilerdir. Seri biyokimyasal izlem, fizyolojik immatürite ile kalıcı tiroid disfonksiyonunun ayırt edilmesinde önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate first-month thyroid function in preterm neonates born at 32 weeks of gestation or less and/or with a birth weight of 1500 grams or less, to identify perinatal and clinical risk factors associated with elevated thyroid-stimulating hormone (TSH) levels, and to determine the diagnostic contribution of a serial screening approach. Methods: A total of 828 preterm neonates born between January 2018 and December 2023 were retrospectively evaluated. After applying exclusion criteria, 454 infants were included in the final analysis. Thyroid function tests were assessed during the first week, second week, first month (30 ± 10 days), and at a corrected gestational age between 36 and 40 weeks. Serum TSH and free thyroxine (fT4) levels were measured using the electrochemiluminescence immunoassay (ECLIA) method. Diagnostic classifications were made in accordance with current international guidelines. Risk factors were analyzed using multivariable logistic regression. Results: Elevated thyroid-stimulating hormone (TSH) levels in the first month were independently associated with lower gestational age, small for gestational age (SGA) status, and a history of in vitro fertilization (IVF). Each one week increase in gestational age was associated with a decreased risk of elevated TSH (odds ratio [OR]: 0.86; 95% confidence interval [CI]: 0.75–0.99; p = 0.031). Infants with a history of IVF pregnancy had an increased risk of elevated TSH (OR: 2.00; 95% CI: 1.14–7.20; p = 0.025). SGA status was significantly associated with elevated TSH (OR: 3.45; 95% CI: 1.74–6.80; p < 0.001). Although late-onset sepsis, bronchopulmonary dysplasia, and treatment-requiring retinopathy of prematurity were more frequent in the elevated TSH group, they were not identified as independent risk factors. First-month screening enabled the detection of infants who exhibited normal thyroid function in the early period but subsequently developed TSH elevation during follow-up. In infants diagnosed with central hypothyroidism, treatment was generally initiated at later time points. Additionally, normative xi distributions for first-month TSH and free T4 levels specific to the preterm population were established based on untreated infants. Conclusion: First-month thyroid function assessment in preterm neonates is crucial for detecting delayed TSH elevation. Lower gestational age, SGA status, and IVF history were identified as independent predictors of elevated TSH levels. Serial biochemical monitoring plays an essential role in distinguishing physiological immaturity from permanent thyroid dysfunction.