Kenevir (cannabis sativa L.) kaynaklı selüloznanokristali (CNC) üretimi, karakterizasyonuve pickering emülsiyonlarının stabilitesiüzerine etkisi
Production and characterization of cellulosenanocrystals (CNC) derived from hemp (cannabis sativa L.) andtheir effect on the stability of pickering emulsions
  1. Tez No: 1009787
  2. Yazar: LATİFE ÇAĞLA ÇOKLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GENÇCELEP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'nin tescilli kenevir tohumu çeşidi olan“Narlı”bitkisinin liflerinden selüloz nanokristal (CNC) üretmek ve elde edilen selüloz nanokristalin özelliklerini değerlendirerek Pickering tipi emülsiyonların stabilitesi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Kenevir liflerinden CNC lignin ve hemiselülozun uzaklaştırıldığı ön işlemler ile sülfürik asit kullanılarak yapılan asit hidrolizi sonucunda elde edilmiş; ardından liyofilizasyon yöntemiyle kurutularak toz forma getirilmiştir. Üretolen CNC'leron karakterozasyonu FTIR, SEM, AFM, XRD, TGA, DSC, zeta potansoyelo, partokül boyutu, temas açısı ole su ve yağ tutma kapasoteso analozleroyle gerçekleştorolmoştor. Stabolote analozlero kapsamında dört farklı CNC konsantrasyonu (%0.25; %0.5; %1.0; %2.0 w/v) ve dört farklı yağ/su oranı (2/8, 3/7, 4/6, 5/5 v/v) kullanılarak toplam 16 farklı Pockerong emülsoyon formülasyonu hazırlanmıştır. Ayrıca, pH, sıcaklık ve oyonok güç gobo çevresel faktörleron etkolero de değerlendorolmoştor. Çalışma sonucunda, FTIR analizleri, hemiselüloz ve lignin gibi selüloz dışı bileşenlerin etkin bir şekilde uzaklaştırıldığını doğrulamış; XRD analizleri ise yüksek bir kristallik indeksi (%82.6) ortaya koymuştur. Nanokristallerin zeta potansiyel değeri –54.4 mV olarak ölçülmüş ve bu değer, güçlü elektrostatik stabilite sağlayabileceğini göstermiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, %0.5 CNC konsantrasyonu ve 2/8 yağ/su oranına sahip formülasyon, en yüksek fiziksel stabiliteyi (%92.78) göstererek optimum emülsiyon formülasyonu olarak belirlenmiştir. Bu optimum formülasyon, çevresel faktörlere yönelik yapılan stabilite testlerinde de esas alınmış; pH, sıcaklık ve iyonik güç değişimlerine karşı dayanıklılığı incelenmiştir. pH 5 koşulunda hazırlanan örneklerde, 28 gün sonunda kremleşme gözlemlenmemiştir. Bu bulgular, kenevirden elde edilen CNC'lerin Pickering emülsiyon sistemlerinde etkili bir stabilizatör olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, CNC'lerin Pickering tipi emülsiyonlarda doğal stabilizatör olarak değerlendirilebileceğini gösterirken; bu materyalin ambalaj, ilaç taşıma sistemleri ve biyomedikal gibi diğer endüstriyel uygulamalarda da işlevsel bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to produce nanocrystals from the fibers of the“Narlı”plant, which is Turkey's registered hemp seed variety, and to investigate the effects of the obtained cellulose nanocrystals on the stability of Pickering-type emulsions by evaluating their properties. Nanocellulose from hemp fibers was obtained by acid hydrolysis using sulfuric acid after pretreatments to remove lignin and hemicellulose; it was then dried by lyophilization and converted into powder form. The characterization of the produced nanocrystals was performed using FTIR, SEM, AFM, XRD, TGA, DSC, zeta potential, particle size, contact angle, and water and oil retention capacity analyses. Within the scope of stability analyses, a total of 16 different Pickering emulsion formulations were prepared using four different CNC concentrations (0.25%; 0.5%; 1.0%; 2.0% w/v) and four different oil/water ratios (2/8, 3/7, 4/6, 5/5 v/v). Additionally, the effects of environmental factors such as pH, temperature, and ionic strength were evaluated. As a result of the study, FTIR analyses confirmed the effective removal of non- cellulose components such as hemicellulose and lignin, while XRD analyses revealed a high crystallinity index (84.28%). The zeta potential value of the nanocrystals was measured as –54.4 mV, indicating that this value could provide strong electrostatic stability. As a result of the evaluations, the formulation with a 0.5% CNC concentration and a 2/8 water/oil ratio showed the highest physical stability(92.78%). This optimal formulation was also used as a basis in stability tests conducted for environmental factors; its resistance to changes in pH, temperature, and ionic strength was examined. In samples prepared under pH 5 conditions, no creaming was observed after 28 days. These findings indicate that nanocellulose derived from hemp can be used as an effective stabilizer in Pickering emulsion systems. The results obtained show that nanocellulose can be evaluated as a natural stabilizer in Pickering type emulsions; they also reveal that this material has functional potential in other industrial applications such as packaging, drug delivery systems and biomedicine.