Babanın kendi olumlu çocukluk yaşantıları ile babalık rolü algısı arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin aracı rolü
The medi̇ati̇ng role of emoti̇on regulati̇on i̇n the relati̇onshi̇p between fathers' posi̇ti̇ve chi̇ldhood experi̇ences and thei̇r percepti̇on of the fatherhood role
  1. Tez No: 1009789
  2. Yazar: EMRAH ÇİTAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ÇALIŞAN KİNTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Yapılan bu çalışma, babanı kendi olumlu çocukluk yaşantıları ile babalık rolü algısı arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin aracı rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu değişkenlerin beraberinde, araştırmaya katılım gösteren babaların, olumlu çocukluk yaşantıları, babalık rolü algısı ve duygu düzenleme becerilerinin farklı demografik değişkenlerden etkilenip etkilenmediği incelenmiştir. Araştırma örneklemi Türkiye'de yaşayan, 18-65 yaş arası, evli, yetişkin babalardan oluşmaktadır. Araştırmaya katılım gösteren kişilerden Demografik Bilgi Formu, Olumlu Çocukluk Yaşantıları Ölçeği (OÇYÖ), Babalık Rolü Algısı Ölçeği (BRAÖ) ve Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ) kullanarak verilerin toplanması sağlanmıştır. Araştırmada duygu düzenlemenin, babanın olumlu çocukluk yaşantıları ile babalık rolü algısı arasında aracı rolü oynadığına dair sonuca ulaşılmıştır. Olumlu çocukluk yaşantıları ile babalık rolü algısı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca olumlu çocukluk yaşantıları ile duygu düzenleme yeniden değerlendirme arasında pozitif ve anlamlı, olumlu çocukluk yaşantıları ile duygu düzenleme baskılama arasında negatif yönlü, duygu düzenleme yeniden değerlendirme ile babalık rolü algısı arasında pozitif ve anlamlı son olarak duygu düzenleme baskılama ile babalık rolü algısı arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, literatür çalışmaları ile tartışılarak olumlu çocukluk yaşantıları, babalık rolü algısı ve duygu düzenlemeye yönelik yöntemlerin geliştirilmesi ve bu başlıklarla ilgili araştırmaların yürütülmesine dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to investigate the mediating role of emotion regulation in the relationship between fathers' positive childhood experiences and their perception of the fatherhood role. In addition to these core variables, the study examines whether the participants' positive childhood experiences, perceptions of the fatherhood role, and emotion regulation skills differ significantly based on various demographic characteristics. The study sample is comprised of married adult fathers aged 18 to 65 residing in Turkey. Data were collected using a Demographic Information Form, the Positive Childhood Experiences Scale, the Perception of Fatherhood Role Scale, and the Emotion Regulation Scale. The findings indicate that emotion regulation plays a mediating role between a father's positive childhood experiences and his perception of the fatherhood role. A significant positive correlation was found between positive childhood experiences and the perception of the fatherhood role. Furthermore, positive childhood experiences were found to be positively associated with cognitive reappraisal and negatively associated with expressive suppression. Similarly, cognitive reappraisal showed a significant positive relationship with the perception of the fatherhood role, while expressive suppression demonstrated a negative relationship with the perception of the fatherhood role. The results are discussed in the context of existing literature, followed by recommendations for developing interventions focused on positive childhood experiences, fatherhood roles, and emotion regulation, as well as suggestions for future research in this field.