Üniversite öğrencilerinde enneagram kişilik tiplerinin ahlaki yargı gelişim düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between enneagram personality types and levels of moral judgment development in university students
  1. Tez No: 1009790
  2. Yazar: HAKİME ÖZGÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIRRI AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Felsefe, Psychology, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin Enneagram kişilik tipleri ile Kohlberg'in kuramsal çerçevesine dayalı ahlaki yargı gelişim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul Üsküdar ve Marmara Üniversitesinde öğrenim gören ve uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen 255 üniversite öğrencisi üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak Taştan (2019) tarafından geliştirilen Enneagram Kişilik Ölçeği ile bireylerin ahlaki yargı düzeylerini belirlemek amacıyla, Rest ve arkadaşları (1999a) tarafından geliştirilen ve Cesur ve Topçu (2010) tarafından Türkçeye uyarlanan Değerlerin Belirlenmesi Testi (DBT) kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, katılımcıların büyük çoğunluğunun Kohlberg'in geleneksel ahlaki gelişim düzeyinde yoğunlaştığı görülmüştür (Evre 3 – Evre 4). Dokuz Enneagram kişilik tipi ile ahlaki yargı aşamaları arasında yapılan korelasyon analizinde genel düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bununla birlikte, bulgular incelendiğinde; yardımsever mizaç (Tip 2) ile sosyal sözleşme düzeyi (Evre 5B) arasında pozitif yönlü düşük düzeyde bir korelasyon olduğu, Romantik/Bireyci mizaç (Tip 4) ile Evrensel Ahlaki İlkeler düzeyi (Evre 6) arasında ise negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın bir diğer bulgusuna göre; katılımcıların Enneagram kişilik tipleri, zekâ merkezleri ve ahlaki yargı evre puanları akademik sınıf düzeylerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Araştırma sonuçları, üniversite öğrencilerinin ahlaki yargı yeteneklerinin mizaç yapılarından bağımsız bir gelişim gösterdiğini; ancak bireysel motivasyonların, bu kararları gerekçelendirme biçimlerinde belirleyici bir rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the relationship between Enneagram personality types and moral judgment development levels in university students. The research was conducted during the 2024–2025 academic year with 255 university students studying at Istanbul Usküdar and Marmara Universities, selected through a convenience sampling method. The Enneagram Personality Scale developed by Taştan (2019) and to determine the moral judgment levels of the individuals, the Defining Issues Test developed by Rest et al. (1999a) and adapted into Turkish by Cesur and Topçu (2010), was utilized. According to the results of the study, it was observed that the vast majority of the participants were concentrated in Kohlberg's conventional level of moral development (Stage 3 – Stage 4). In the correlation analysis conducted between the nine Enneagram personality types and the stages of moral judgment, no significant relationship was found at the general level. However, upon examining the findings, it was determined that there is a low-level positive correlation between the Helper temperament (Type 2) and the social contract level (Stage 5B), while a significant negative relationship was identified between the Romantic/Individualist temperament (Type 4) and the Universal Ethical Principles level (Stage 6). Another finding of the research indicates that participants Enneagram personality types, intelligence centers, and moral judgment stage scores do not show a statistically significant difference according to their academic grade levels. The research results indicate that the moral reasoning abilities of university students follow a developmental trajectory independent of temperament structures; however, individual motivations may play a decisive role in the ways these decisions are justified.