Dirençli epilepsi tanılı hastalarda repetetif transkranıal manyetik stimulasyon uygulamasının nöbet sıklığı üzerine olan etkisi
The effect of repetitive transcranial magnetic stimulation on seizure frequency in patients with drug-resistant epilepsy
- Tez No: 1009807
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP AKHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, dirençli epilepsi hastalarında düşük frekanslı tekrarlayan transkraniyal manyetik stimülasyonun (rTMS) nöbet sıklığı ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışma randomize, çift kör ve sham kontrollü olarak planlandı. Toplam 19 dirençli epilepsi hastası aktif ve sham gruplarına randomize edildi (aktif TMS n=10, sham=9).2 hasta uygulama sonrasında çalışma dışı bırakıldı. 1 hasta uygulama sonrası nazofarenjit geçirmesi ve antibiyotik kullanması, 1 hasta da uygulama sonrası davet edilmesine rağmen kontrole gelmemesi nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya 17 hasta (aktif TMS:9 sham:8) ile devam edildi. Tüm hastalarda hipokampal skleroz varlığı mevcuttu. Hastalara 5 gün süreyle, günde 20 dakika olacak şekilde düşük frekanslı (1 Hz) rTMS uygulandı. Hastalara uygulanan rTMS tedavisi öncesi ve sonrası aylık nöbet sayıları ile QOLIE-31 yaşam kalitesi ölçeği skorları kaydedildi. Verilerin dağılım özelliklerine göre parametrik ve non-parametrik testler kullanıldı; çoklu karşılaştırmalarda Bonferroni düzeltmesi uygulandı. Bulgular: Aktif TMS grubunda TMS sonrasında TMS öncesine göre nöbet sayısında %50've üzeri azalma (nöbet yanıt oranı) anlamlı saptandı. QOLIE-31 toplam ve alt boyut skorlarında her iki grupta da anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Sonuç: Düşük frekanslı rTMS, dirençli epilepsi hastalarında özellikle belirli bir hasta alt grubunda klinik olarak anlamlı nöbet azalması sağlayabilecek potansiyel bir ek tedavi yöntemi olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte, elde edilen bulguların küçük örneklem büyüklüğü ve metodolojik sınırlılıklar nedeniyle temkinli yorumlanması gerekmektedir. Daha geniş örneklemli ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of low-frequency repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS) on seizure frequency and quality of life in patients with drug-resistant epilepsy. Methods: This study was designed as a randomized, double blind, sham-controlled trial. A total of 19 patients with drug-resistant epilepsy were assigned to active and sham groups (active rTMS n=10, sham n=9). Two patients were excluded from the study: one due to developing nasopharyngitis after the intervention and requiring antibiotic therapy, and another due to failure to attend follow-up visits despite being invited. The study proceeded with a total of 17 patients (active TMS: 9; placebo: 8).All patients had hippocampal sclerosis. Low-frequency (1 Hz) rTMS was applied for 20 minutes per day over 5 consecutive days. Monthly seizure frequency and QOLIE-31 quality of life scores were recorded before and after rTMS treatment. Parametric and non-parametric tests were used according to data distribution, and Bonferroni correction was applied for multiple comparisons. Results: In the active TMS group, a ≥50% reduction in seizure frequency following TMS compared to pre-TMS levels (seizure response rate) was statistically significant. significant changes were observed in the QOLIE-31 total or subscale scores in either group. Conclusion: Low-frequency rTMS may be considered a potential adjunctive treatment option for drug-resistant epilepsy, particularly in selected patient subgroups. However, findings should be interpreted cautiously due to the small sample size and methodological limitations. Larger, multicenter studies are needed to confirm these results.