Türk Ceza Kanunu kapsamında nefret ve ayrımcılık suçu
Hate and discrimination crimes under the Turkish Penal Code
- Tez No: 1009811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK POLAT İŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Eşit birey olma hakkına erişimin sağlanması, nefret ve ayrımcılığın korunmamasına ilişkin anayasal normlar ve anayasal norma uygun yasal düzenlemeler yapılmasıyla mümkündür. Kuşkusuz ki anayasal düzeyde ve birçok yargı kolu muhteviyatında nefret ve ayrımcılık konusunda düzenlemeler yapılması, insan haklarını önceleyen hukuk devleti olma yolunda takdire şayan olsa da kamusal ve etkili bir sonuç elde edilebilen yargı kolunda yasal düzenlemeler yapılması esas hedef olmalıdır. Hukukumuzda, nefret ve ayrımcılıkla mücadelenin medeni yargılamaya konu edilebildiği düzenlemeler mevcut olmasına rağmen mücadelenin ceza yargılamasına konu edilebilmesi adına düzenleme yapılmasının önemi tartışmasızdır; ancak nefret ve ayrımcılığın ceza yasalarında yer alması açısından beklenen faydayı sağlaması elzemdir. Nitekim bu faydanın görünürlüğünün tespiti, nefret ve ayrımcılık suçunun muhteviyatı itibariyle geleneksel suç nitelik ve tasnifine elverişli bir suç tipine haiz olup olmadığının belirlenmesinin izahı, yasa hükmünün bireyleri ayrımcılık temellerinden kaynaklı olarak ayrımcılık ve nefrete karşı koruma düzeyini anlayabilme, bir başka deyişle hükmün nefret ve ayrımcılığı bertaraf edebilme pratiğinin anlaşılması ile mümkündür. Bu sebeple eşitlik ilkesi ile yan yana yürüyen ayrımcılık yasağının ulusal mevzuata ceza normu olarak yansıması niteliğinde 5237 Sayılı TCK' nın 122. maddesinde düzenlenen“Nefret ve Ayırımcılık Suçu”incelenmiştir. Nefret ve ayrımcılığın suç olarak düzenlenmesine dair bir inceleme ise insan haklarının gelişimine ceza yasalarının katkısını gözlemleme adına önem arz eder. Yapılacak gözlemde, nefret ve ayrımcılıkla ilgili kavramlardan bahsedilip bu konudaki uluslararası ve ulusal hukuk metinlerine yer verilmekle birlikte nefret ve ayrımcılık suçunun kapsamı, öğreti görüşleri ve emsal yargı kararlarına değinilmek suretiyle açıklanarak ulusal bir ceza hukuku düzenlemesinin ayrımcılık yasağına yönelik yaklaşımına tanıklık edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Securing equal access to rights and freedoms is possible via constitutional norms and legal regulations that forbid hatred and discrimination. These regulations represent an important step toward a rule of law based on the protection of human rights. The main objective should be the establishment of effective legal mechanisms, particularly within criminal law, where public authority can intervene directly and effectively. Although the Turkish law already provides the regulations that enables the fight against hatred and discrimination through civil remedies, regulating this struggle within criminal law is important particularly. Also, it is necessary to determine whether criminal law provisions about hate and discrimination achieve their intended purpose in practice. It is required to examine whether the offence of hate and discrimination is compatible with the traditional structure and classification of criminal offences, as well as determining the extent to which the law effectively protects individuals against discriminatory acts motivated by hatred. Accordingly, this study examines the“Offence of Hate and Discrimination”regulated under Article 122 of the Turkish Penal Code No. 5237, which reflects the prohibition of discrimination as a criminal norm parallel to the principle of equality. The criminalization of hate and discrimination is important in applying the contribution of criminal law to the protection and development of human rights. The study discusses the concepts of hate and discrimination, related to international and national legal instruments, doctrinal opinions, and judicial decisions in order to evaluate the approach of Turkish criminal law toward the prohibition of discrimination.