Muhasebe-finansman yüksek lisans öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of financial literacy levels of graduate students in accounting and finance
  1. Tez No: 1009827
  2. Yazar: TUĞÇE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finans Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, lisansüstü düzeyde muhasebe-finans alanında eğitim gören öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeylerini incelemek ve bu düzeyin çeşitli demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırma nicel araştırma yaklaşımı kapsamında gerçekleştirilmiş olup, veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini 152 lisansüstü düzeyde muhasebe-finans alanında eğitim gören öğrenci oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 23.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu incelenmiş ve parametrik testlerin uygulanmasının uygun olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların finansal okuryazarlık düzeylerinin genel olarak yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca finansal okuryazarlık düzeyinin cinsiyet, sınıf düzeyi, gelir durumu, çalışma durumu ve ekonomi dersi alma değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Özellikle ekonomi dersi alan öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, finansal okuryazarlığın yalnızca bireysel özelliklerle sınırlı olmadığı; eğitim süreci, bireysel deneyimler ve sosyo-ekonomik koşulların etkileşimi ile şekillenen çok boyutlu bir yapı olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the financial literacy levels of graduate students studying in the field of accounting and finance and to determine whether these levels differ in terms of various demographic variables. The study was conducted within the scope of a quantitative research approach, and the data were collected through a questionnaire. The sample of the study consists of 152 graduate students studying in the field of accounting and finance. The data were analyzed using the SPSS 23.0 software package. The normality of the data was examined, and it was determined that parametric tests were appropriate. Accordingly, independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. According to the findings of the study, it was found that the financial literacy levels of the participants were generally high. In addition, it was determined that financial literacy levels differed significantly in terms of gender, grade level, income level, employment status, and taking an economics course. In particular, it was concluded that students who had taken an economics course had higher levels of financial literacy. As a result, it is concluded that financial literacy is not limited to individual characteristics; rather, it is a multidimensional structure shaped by the interaction of educational processes, individual experiences, and socio-economic conditions.