Z kuşağı öğrencilerinin finansal okuryazarlık yeterliliklerine ilişkin bir araştırma: karaman ili örneği
A study on the financial literacy proficiency of generation Z students: A case study of karaman province
  1. Tez No: 874094
  2. Yazar: GÜNGÖR DOLAŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışması, Karaman İlinde yaşayan Z kuşağı öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerini belirlemeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Z kuşağı öğrencilerinin finansal okuryazarlık yeteneklerini anlamak ve değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın önemi, finansal okuryazarlığın bireylerin mali konularda bilgi sahibi olmalarını ve etkili finansal kararlar almalarını sağlayan kritik bir yetenek olmasıdır. Z kuşağı, teknolojinin hızlı gelişimi ve dijital finansal araçların yaygınlaşmasıyla önemli finansal zorluklarla karşılaşabilmektedir. Bu nedenle, genç neslin finansal okuryazarlık düzeyinin belirlenmesi, eğitim programları ve politikalarının geliştirilmesi için önemlidir. Çalışmada soru formu aracılığıyla Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin yüksekokul, fakülte ve enstitü düzeyinde eğitim alan Z kuşağına dâhil öğrencilerin görüşüne başvurulmuştur. Bu amaçla 28 öğrenci gönüllü katılım sağlamıştır. 28 kişi ile soru formu üzerinden yapılan araştırmanın sonucunda katılımcıların finansal okuryazarlık alanında yeterli düzeyde bilgiye sahip olmadıkları ifade edilebilir. Aylık harcamalar, tasarruf alışkanlıkları ve stratejileri, borç yönetme yetenekleri, yatırım yönetebilme becerileri, kısa ve uzun vadeli mali hedefler, finansal risk değerlendirme ve yönetme stratejileri, sigorta kavramı, emeklilik planları, günlük finansal karar alma alışkanlıkları ve finansal okuryazarlık farkındalıklarını tespit edebilmek amacıyla sorular yöneltilmiştir. Katılımcıların verdiği cevaplar, finansal okuryazarlık konusundaki farkındalığı artırmak için çeşitli stratejileri yansıtmaktadır. Bireyler, bütçe oluşturma, borçlanmaktan kaçınma, gelire göre harcama yapma gibi temel prensiplere önem verdikleri tespit edilmiştir. Finansal okuryazarlık ve eğitimin teşvik edilmesi, finansal okuryazarlık düzeyinin artırılması, ülke kaynaklarının korunması ve mali bütünlüğün devamının ve güçlenmesinin sağlanması açısından büyük önem arz etmektedir. Özellikle finansal kararlarla yatırım portföylerini yönetebilmesi sermaye piyasalarının derinliğinin oluşması, finansal araçların çeşitliliğinin artması, sermaye piyasaları ve türevlerinin gelişmesi, piyasalar ve ülke ekonomisi açısından büyük bir önemi haizdir. Güçlü piyasaların varlığı hem dış yatırımcıların tercihlerinin ülkeye yönelmesine hem de güven tesis edilerek fon arz ve talep edenlerin dolayısıyla işlem hacminin artması ve daha uygun maliyetlerle fon sağlanabilmesine aracı olacaktır. Ayrıca yatırımcılar da daha şeffaf piyasalarda kararlarını verebilecektir. Bu durum ülkede tüm sektörlere olumlu yansıyacak, gelecekteki mali sorunların azaltılmasına yardımcı olacaktır. Bu amaçla finansal okuryazarlığın artırılması özellikle de yeni neslin bu konuda bilgi düzeyinin artırılması büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to determine and evaluate the financial literacy levels of Generation Z students living in Karaman Province. The study was carried out to understand and evaluate the financial literacy abilities of Generation Z students. The importance of this research is that financial literacy is a critical ability that enables individuals to stay informed about financial matters and make effective financial decisions. Generation Z may face significant financial challenges with the rapid development of technology and the proliferation of digital financial instruments. Therefore, determining the financial literacy level of the young generation is important for the development of educational programs and policies. In the study, the opinions of the students belonging to the Z generation, who received education at the college, faculty and institute level of Karamanoğlu Mehmetbey University, were consulted through the questionnaire. For this purpose, 28 students participated voluntarily. As a result of the research conducted with 28 people on the questionnaire, it can be stated that the participants do not have sufficient knowledge in the field of financial literacy. Questions were asked to determine monthly expenditures, saving habits and strategies, debt management skills, investment management skills, short and long-term financial goals, financial risk assessment and management strategies, insurance concept, retirement plans, daily financial decision-making habits and financial literacy awareness. Respondents' responses reflect various strategies to raise awareness of financial literacy. It has been determined that individuals attach importance to basic principles such as creating a budget, avoiding borrowing, and spending according to income. It is of great importance in terms of promoting financial literacy and education, increasing the level of financial literacy, protecting the country's resources and ensuring the continuation and strengthening of financial integrity. In particular, the ability to manage investment portfolios with financial decisions is of great importance in terms of the formation of the depth of capital markets, the increase in the diversity of financial instruments, the development of capital markets and derivatives, the markets and the country's economy. The existence of strong markets will be instrumental in both directing the preferences of foreign investors to the country and establishing confidence, increasing the transaction volume and providing funds at more affordable costs. In addition, investors will be able to make their decisions in more transparent markets. This will reflect positively on all sectors in the country and will help reduce future financial problems. For this purpose, it is of great importance to increase financial literacy, especially to increase the level of knowledge of the new generation on this subject