Medea mitinin uyarlama yolculuğu: Sahne için yeniden yazmak
The adaptation journey of the Medea myth: Rewriting for the stage
  1. Tez No: 1009845
  2. Yazar: EDA BODUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM HEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Film ve Drama Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Medea anlatısının mitik kökenlerinden günümüze uzanan dönüşümünü, Euripides'in Medea tragedyası, Christa Wolf'un Medea.Sesler romanı ve Hanane Hajj Ali'nin Jogging, Özlem Özhabeş'in subj:medeA ve Kate Mulvany ile Anne-Louise Sarks'ın Medea eserleri üzerinden çağdaş uyarlama kuramı çerçevesinde inceler. Çalışma, uyarlama olgusunu sadakat ve özgünlük gibi kısıtlayıcı geleneksel yaklaşımlar üzerinden değil, anlatı yapısı, anlatıcı konumları, anlatısal hiyerarşilerin ve biçimsel özelliklerin yeniden düzenlenmesi üzerinden ele alır. Bu bağlamda tez, Medea anlatısının farklı türler ve anlatı biçimleri içinde nasıl karşı-anlatılar üretme potansiyeline sahip olduğunu karşılaştırmalı bir metin incelemesiyle ortaya koyar. Anlatıcı çoğulluğu, öz- anlatı ve özbilinçli anlatı stratejileri üzerinden Medea figürünün her yeniden yazımda anlatının merkezini dönüştüren kümülatif bir uyarlama alanı yarattığı ileri sürülür.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation of the Medea narrative from its mythic origins to the present through Euripides' Medea, Christa Wolf's Medea.Stimmen, and the contemporary works Jogging by Hanane Hajj Ali, subj:medeA by Özlem Özhabeş, and Medea by Kate Mulvany and Anne-Louise Sarks, within the framework of contemporary adaptation theory. Rather than approaching adaptation through restrictive traditional paradigms such as fidelity and originality, the study focuses on the reconfiguration of narrative structure, narratorial positions, narrative hierarchies, and formal strategies. In this respect, the thesis demonstrates, through a comparative textual analysis, how the Medea narrative generates counter-narratives across different genres and narrative forms. It argues that, through narrative multiplicity, self-narration, and self-reflexive narrative strategies, the figure of Medea creates a cumulative field of adaptation that repeatedly repositions the centre of the narrative in each new rewriting.