Open Lower Leg and Ankle Fractures in Silver Trauma: a Retrospective Study
Alt Bacak ve Ayak Bileği Açık Kırıkları: Gümüş Travma Üzerine Retrospektif Bir Çalışma
- Tez No: 1009955
- Danışmanlar: PROF. DR. BEJAMIN OLLIVERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Geriatri, Orthopedics and Traumatology, Geriatrics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Unıversıty Of Nottıngham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Alt Bacak ve Ayak Bileği Açık Kırıkları: Gümüş Travma Üzerine Retrospektif Bir Çalışma Hatice Şirin EKİCİ Özet Arka Plan: Dünya nüfusu hızla yaşlanıyor ve yaşlı nüfus için alt ekstremite açık kırıkları, hem hastaların fonksiyonelliğini hem de yaşam kalitesini etkileyebilecek ciddi yaralanmalardır. Hasta demografik bilgileri ve uygulanan cerrahi yöntemlerin, uzuv fonksiyonu, sağlıkla ilgili yaşam kalitesi ve fonksiyonel engeller üzerinde etkili faktörler olduğu düşünülmektedir. Uygulanan cerrahi tekniklerin ve hastaların demografik özelliklerinin etkilerini bilmek, uygun teknikler ve doğru müdahalelerle hastaların gelecekteki yaşam standartlarını iyileştirme açısından umut verici olabilir. Amaç: Bu çalışma, yaşlı hastalarda alt bacak açık kırıkları ile demografik özellikler ve klinik özellikler arasındaki ilişkiyi incelemeyi ve bu değişkenlerin uzuv fonksiyonu, yaşam kalitesi ve gelecekteki fiziksel engel üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Yöntemler: 114 yaşlı hastanın demografik ve klinik bilgileri, Nottingham Üniversitesi Hastaneleri'nin kırık veritabanı ve operasyon kayıtlarından elde edilmiştir. Ayrıca, çalışmaya katılmaya uygun olan 23 hastanın değerlendirme formu bilgileri mektup yoluyla toplanmıştır. Fiziksel engel için Enneking Skoru, sağlıkla ilgili yaşam kalitesi için Euroqual Skoru ve uzuv fonksiyonu için Engellilik Değerlendirme İndeksi (DRI) kullanılmıştır. Bulgular: Yaş arttıkça, hastaların taburculuk yerleri farklılık göstermiştir; yaşlı hastalar kendi evlerine taburcu edilmek yerine hastanelere veya rehabilitasyon birimlerine taburcu edilmiştir (p=0.023). Hipertansiyon, yaş ile ilişkili en yaygın eşlik eden hastalık olup (p=0.040), hastanede kalış süresi üzerinde etkisi olmamıştır (p>0.05). Cinsiyet, sağlıkla ilgili yaşam kalitesini etkileyen bir faktör olarak bulunmuş ve kadınların yaşam kalitesinin daha iyi olduğu saptanmıştır (p=0.026). Yara kapama yöntemi ile sağlıkla ilgili yaşam kalitesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p=0.483). Sonuçlar: Yaşlı hastalarda demografik bilgiler ve uygulanan cerrahi yöntemler, hastaların fonksiyonelliği ve yaşam kalitesi üzerinde etkilidir. Ancak, travma türlerinin uzuv fonksiyonu, fikse etme yöntemlerinin fiziksel engel, yaralanma mekanizmalarının hem fiziksel engel hem de uzuv fonksiyonu üzerindeki etkilerini ve yalnız yaşam ile partnerle yaşamanın yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmek için daha fazla hasta içeren çalışmalara ihtiyaç vardır. Kelime sayısı: 348
Özet (Çeviri)
Open Lower Leg and Ankle Fractures in Silver Trauma: a Retrospective Study Hatice Sirin EKICI Abstract Background: The world population is aging rapidly and for the elderly population, open fractures of the lower extremities are serious injuries that can affect both the functionality and quality of life of patients. It is thought that the demographic information of the patients and the surgical methods applied are effective factors on limb function, health-related quality of life, and functional disabilities. Knowing the effects of the surgical techniques applied and the demographic characteristics of the patients can be promising to improve the future living standards of the patients with appropriate techniques and correct interventions. Aims: This study aims to examine the relationship between demographic characteristics and clinical features for elderly patients with open lower leg fractures; and to investigate the effects of these variables on limb function, quality of life, and future physical disability. Methods: Demographic and clinical information of 114 elderly patients were obtained from the Nottingham University Hospitals' fracture database and operative records. In addition, the information of the evaluation form created for 23 patients who were eligible to participate in the study was collected by letter. Enneking Score for physical disability, Euroqual Score for health-related quality of life, and Disability Rating Index (DRI) for limb function were used. Results: As the age increased, the discharge destinations of the patients differed- older patients were discharged to hospitals or rehabilitation units instead of their own homes (p=0.023). Hypertension was- the most common comorbidity, which correlated with age (p=0.040) but had no effect on length of hospital stay (p>0.05). Gender was found to be effective on health-related quality of life and women's quality of life was found to be better (p=0.026). No significant relationship was found between wound closure method and health-related quality of life (p=0.483). Conclusions: Demographic information and surgical methods applied in elderly patients are effective on patients' functionality and quality of life. However, studies involving more patients are needed to evaluate the effects of trauma types on limb function, fixation methods on physical disability, injury mechanisms on both physical disability and limb function, and living alone or with a partner on quality of life. Word count: 348 words