Nesneye yönelik tasarım desenleri ve uygulamaları
Object oriented design patterns and its applications
- Tez No: 100997
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NADİA ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
NESNEYE YÖNELİK TASARIM DESENLERİ VE UYGULAMALARI ÖZET Nesneye yönelik tasarım ve program geliştirme, özellikle kullanıcıların programlardan beklediklerinin artması ve yazılımların gelişim çevriminde kullanılan sürenin değer kazanmasıyla son yılların üzerinde en çok durulan konularından biri oldu. Yazılımların en uzun zaman alan bölümü olan test ve bakım zamanını düşürebilmek için yapısal sistemlerden modüller üzerinde programcı ve tasarımcıların daha rahat, hızlı ve az hata ile çalışabildiği nesneye yönelik sistemlere geçiş bir zorunluluğa dönüştü. Tasarım desenleri, sürekli olarak karşımıza çıkan tasarım problemlerin ve bu problemlere tecrübeli kullanıcıların yılların birikimi ile geliştirdikleri metodlarla bulunan çözümlerin isimlendirilip sınıflandırılmasını sağlamıştır. Tasarım desenleri nesneye yönelik tasarımların sorunsuz olarak tamamlanabilmesinde bir rehber ve başvuru kaynağı olarak kullanılabilir. Tasarım desenleri adından bahsedilmeye başlanan Doksanlı yılların başından bu yana artan bir ilgi karşılanmaya devam etmektedir. Her yıl yeni tasarım desenleri ve tasarım desenlerinin uygulanması üzerine konferanslar düzenlenmekte ve çeşitli makaleler yayınlamaktadır. Bu tez çalışmasının ilk bölümünde Tasarım desenlerinin genel olarak tanımı yapılmış, tasarım desenlerinin özellikleri, sınıfları ve kullanımı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bunların yanında daha sonraki bölümlerde kullanılan diyagram ve şekiller için temel bir açıklama ve nesneye yönelik tasarımın ana ilkeleri hakkında bir hatırlatma verilmektedir. I kinci bölümde ise temel bazı tasarım desenleri belirlenen bir formatta sunulmakta ve uygulama bölümlerinde de bu tasarım desenleri ile ilgili tartışmalar ve yapılabilecek değişiklikler belirtilmektedir. Gerçekleştirilen bir projede bu tasarım desenlerinin nasıl kullanıldığı ve gerçeklenmesi sırasında ortaya çıkan sorunlardan ve tasarım desenlerinin ihtiyaçlara göre nasıl değiştirilebileceğinden bahsedilmiştir.Son bölümde de gerçekleştirilen uygulama ile ilgili bilgiler, nesne altyapısı ve sonuç bölümleri yer almaktadır. IX
Özet (Çeviri)
OBJECT ORIENTED DESIGN PATTERNS AND ITS APPLICATIONS SUMMARY Object oriented design patterns were first introduced in a book authored by Gamma E., Helm R. Johnson R. and Vlissides J. called“Design Patterns: Elements of Reuseable Object-Oriented Software”and received a worldwide acclaimation at the time. The book describes design patterns as“description of communicating objects and classes that are customized to solve a general design problem in a particular context”. Design patterns allow solutions that were developed by experienced designers and programmers to be named and catalogued. One of the short term benefits of design patterns is the fact that as a result of this naming, they act as a common vocabulary to simplify and enhance the dialog between developers. They also enable the design to be discussed at an abstract level without going into details. Besides being a documentation tool, design patterns can provide flexible and generic solutions to problems. The outcomes of these solutions can be predetermined as to their pros and cons. Yet, in most cases, developers face problems that have different charecteristics. Because of this, direct application of a design pattern to a problem may not provide an exact solution to the problem. In short, there is no silver bullet. It's crucial for software to be flexible and easy to use for it to suceed. Using object oriented techniques are almost a must for such projects. Object oriented design patterns aid developers in solving recurring problems in projects. In this study we also used some design patterns in an experimental CAD kernel GeoCAD. GeoCAD kernel is a very flexible and modular CAD arhitecture and can be expanded and modified according to needs. Use of design patterns has given us the power of reuse in important phases of design. Here is an outline of the topics discussed in this study.In the first part, Design Pattern concept is defined and a very brief historical backgorund is given. Then, the cpmponents of a design pattern and different classes of design patterns are introduced. Since design patterns aims object oriented approach, an introduction to crucial object oriented concepts and their representation is also given in the first part. In second part, several important design patterns are introduced and a detailed explanation of modifications is given. In the last part the architecture of GeoCAD CAD kernel and conclusion is given. XI