Affordable housing approaches in morocco: the case of tamesna new city
Fas'ta uygun fiyatlı konut yaklaşımları: tamesna yeni kenti örneği
  1. Tez No: 1009973
  2. Yazar: HOUDA GHAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ESEN SOYGENİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Fas'ta hızlı kentleşme ve konut eksikliğine yanıt olarak, hükümet uygun fiyatlı konut sağlamak amacıyla büyük ölçekli konut projelerini teşvik etmiştir. Tamesna kenti, orta ve alt gelir grupları için konut sağlamak amacıyla gecekondusuz Kentler Programı kapsamında kurulan yeni kent girişimlerinden biridir. Bu girişim konut sorunlarının çözümüne katkı sağlamış olsa da, Tamesna'nın gelişimi yeni kentlerin uzun vadede sürdürülebilir birer kentsel alternatif olup olmayacağı konusunda ciddi endişeler uyandırmaktadır. Bu tez kapsamında, Fas'ın kentsel gelişimin tarihini, geleneksel medina yerleşim düzenlerinden, Fransız sömürge planlama yaklaşımlarına ve bağımsızlık sonrası kentleşmeye kadar incelemektedir. Bu tarihsel arka plan, Fas'ta uygun fiyatlı konut projelerinin gelişme surecini nasıl ortaya çıktığını anlamak için önemli bir temel sunmaktadır. Çalışmada hem nicel hem de nitel veri sunan bir karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Tamesna sakinleriyle yapılan açık ve kapalı uçlu sorulardan oluşan anket, konut koşulları, hizmetlerin erişilebilirliği, mekânsal planlama ve sakinlerin genel memnuniyetini değerlendirmeye yönelik oluşturulmuştrur. Bu kapsamda çalışma, konut projelerinin hedeflenen amaçları ile sakinlerin gerçek yaşam deneyimleri arasındaki farkları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Fas'ın konut stratejilerini daha geniş bir bağlamda değerlendirmek için çalışma, İstanbul'daki TOKİ Kayabaşı projesi ve Amsterdam'daki IJburg yerleşimi ile karşılaştırılmıştır. Uygunluk, mekânsal tasarım, erişilebilirlik, hizmet sunumu ve kentsel bütünleşme gibi ölçütler kullanılarak yapılan bu karşılaştırma, Tamesna'daki uygun fiyatlı konutu bir kentsel sorun olarak tartışmayı ve konut arzının sosyal, fiziksel ve altyapı gereklilikleriyle dengelenmesinin önemini vurgularmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a response of Morocco's rapid urbanization and housing shortage, the government promoted large-scale housing Initiatives, aiming to supply affordable housing. The city of Tamesna represents an instance of new cities' initiative, established under the Cities Without Slums program to provide housing for middle and lower-income households. Despite the initiative's assistance in tackling housing issues, its development continues to raise serious concerns about the long-term viability of the new cities as urban alternatives. This thesis explores historical context of Morocco's urban development, from traditional medina urban setting to French colonial approaches and urbanization following the independence. This historical background offers a significant understanding of how affordable housing projects emerged in Morocco. The study methodology offers quantitative and qualitative data by combining mixed-methods approach, consisting of a survey with open and closed-ended questions conducted on Tamesna residents, the survey findings assist in the evaluation of the housing conditions, services availability, spatial planning, and the overall satisfaction of residents. In this regard the study reveals the disparity of the intended housing objectives, and real-life experiences of its residents, in order to place Morocco's affordable housing strategies in a broader context. The study compares it to TOKİ Kayabaşı. In Istanbul, and IJburg in Amsterdam, employing consistent analyzing criteria including the affordability, spatial design, accessibility, services, and urban inclusion and to promote discussion on affordable housing in Tamesna as an urban issue and highlighting the importance of balancing the supply of housing with social, physical, and infrastructure concerns.