From policy to reality: İnnovative approaches to addressing housing needs in Nigeria
Politikadan gerçeklere: Nijerya'da konut ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yenilikçi yaklaşımlar
  1. Tez No: 875932
  2. Yazar: HUSSEIN MUSA HUSSEIN
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ASLI VARON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Nijerya şu anda yaklaşık 28 milyon adetlik devasa bir konut açığıyla karşı karşıya. Bu açığın, ülkedeki nüfus artışı ve yetersiz konut koşulları nedeniyle artmaya devam etmesi bekleniyor. Bu tez, ülkedeki çeşitli konut türlerini, sosyal konutları, toplu konutları ve toplu konutları vurgulamaktadır. Sosyal konut konusuna odaklanılması, nüfusun önemli bir kısmını oluşturan toplumdaki düşük gelirli kesimin konut ihtiyaçlarının karşılanması ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Nijerya'da sosyal konutun rolü ve öneminin yanı sıra sosyal konutun mevcut durumu da inceleniyor. Bu tez daha sonra Nijerya'nın tarihinde farklı hükümetler tarafından uygulamaya konan farklı sosyal konut politikalarının altını çiziyor, ancak ülke hala büyük bir konut açığıyla mücadele ediyor. Gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerdeki sosyal konut örneklerinden örnek olaylar analiz edilmektedir. Bu konut açığına çözüm sağlamak için mimariyi kullanmanın yenilikçi bir yaklaşımı araştırılıyor. Resmi artımlı konut ilkesi, düşük gelirli kişiler için uygun maliyetli ve erişilebilir bir çözüm sunmaktadır. Artımlı konutlar, temel yapıların rekor sürede inşa edilmesini kolaylaştıracak genişletilmiş polistiren prefabrikasyon kullanılarak inşa edilecek. Bu tez, yalnızca barınma sağlamakla kalmayıp aynı zamanda Nijerya'nın kent merkezlerinin kültürel ve sosyal dokusuna entegre olan bir konut modeli önermektedir. Çalışma, kapsamlı literatür taraması, vaka çalışmaları ve anket anketini içeren niteliksel ve niceliksel analizlerden geçmektedir.
Özet (Çeviri)
Nigeria is currently facing a housing deficit of about 28 million units which is projected to keep increasing due to the increase in population, rapid urbanization and inadequate housing provisions in the country. The focus on affordable housing is driven by the need to address the housing needs of the low-income earners in society, which make up a significant number in the population. It examines the role and importance of housing as well as the current state of affordable housing in Nigeria. This thesis then highlights the different housing policies which had been introduced by different governments in Nigeria's history and tries to understand why there is still a huge housing deficit. Case studies from affordable housing examples in developing and developed countries are studied and analyzed, then an innovative approach of using architecture to provide solutions for this housing deficit is formulated. The principle of formal incremental housing offers a cost effective and accessible solution for the low-income earners, this would be constructed using expanded polystyrene prefabrication which would allow for ease of construction of the basic structures in record breaking time. This thesis proposes a model of housing that not only provides shelter but also an affordable, cost-effective, approach to housing which would integrate into the cultural and social fabric of Nigeria's urban centers.