Krizden dirençliliğe: Toronto'da ulaşılabilir konut
From crisis to resilience: Affordable housing in Toronto
- Tez No: 903930
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ÜNSAL GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Toronto'daki ulaşılabilir konut krizi, şehir çeşitli girişimlere rağmen uygun fiyatlı ve dirençli konutlar sağlamada zorlanmaya devam ettiği için kritik bir sorun olarak kalmaktadır. Bu çalışma, Toronto'nun konut politikalarına ve tasarımına dirençliliği entegre ederek, ulaşılabilirlik ve dayanıklılığı artırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, bu krizi ele almak için teoriyi ve pratiği birleştiren mimari stratejileri belirlemeyi amaçlamaktadır; bu da Toronto'nun konut krizine katkıda bulunan tarihi eğilimleri analiz ederek, mevcut dirençlilik stratejilerini değerlendirerek ve gelecekteki zorluklara yönelik yenilikçi çözümler önererek gerçekleştirilmiştir. Karma bir araştırma yaklaşımı kullanılarak, Regent Park, West Don Lands ve Alexandra Park'ın vaka incelemeleri planlar, proje belgeleri ve saha ziyaretleri yoluyla incelenmiş ve yarı yapılandırılmış mülakatlar uzman görüşlerini desteklemiştir. Veri analizi, fiziksel, sosyal, ekonomik ve çevresel olmak üzere dört dirençlilik bileşenine odaklanmıştır. Bulgular, Regent Park'ın dayanıklı malzemeler, esnek düzenler ve karma kullanımlı binalar kullanarak dayanıklılığı artırdığını göstermektedir. Topluluk katılımı sosyal uyumu güçlendirirken, yenilikçi finansal modeller ve kamu-özel ortaklıkları uzun vadeli ulaşılabilirliği sağlar. Yeşil altyapı ve enerji verimli sistemler de önemli bir rol oynamaktadır. West Don Lands, kamu-özel sektör iş birliği, aşamalı gelişme ve sel koruma önlemleri ile desteklenen konutları topluluk ihtiyaçlarına uygun hale getirir. Alexandra Park'ın sıfır yerinden etme politikası ve dayanıklı malzeme kullanımı, topluluk istikrarını ve fiziksel direnci güçlendirmektedir. Araştırma, her topluluğun sosyo-ekonomik, kültürel ve çevresel bağlamlarını dikkate alan özel stratejiler gerektirdiğini ortaya koymaktadır. Anahtar öneriler arasında yerel mirasa saygı duyan bütünleşik tasarım, sürdürülebilirlik önlemleri, sürekli topluluk katılımı ve karma kullanımlı, karma gelirli yaklaşımlar yer almaktadır. Bu içgörüler, politika yapıcılar, kentsel planlamacılar ve geliştiriciler için Toronto'nun konut krizini ele almak için bir çerçeve sunarak, krizden istikrara dönüşen uygun fiyatlı, dirençli ve kapsayıcı çözümler yaratmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The affordable housing crisis in Toronto remains a critical issue, with the city struggling to provide affordable and resilient housing despite numerous initiatives. This study explores integrating resilience into Toronto's housing policies and design to enhance affordability and resiliency. The study aims to identify architectural strategies that combine theory and practice to address this crisis by analyzing historical trends, evaluating current resilience strategies, and proposing innovative solutions for future challenges. Using a mixed-methods approach, case studies of Regent Park, the West Don Lands, and Alexandra Park were examined through plans, project documentation, and site visits, supplemented by semi-structured interviews. Data analysis focused on four resilience pillars: physical, social, economic, and environmental. Findings indicate Regent Park employs durable materials, adaptable layouts, and mixed-use buildings, with community engagement and innovative financial models ensuring long-term affordability. Green infrastructure and energy-efficient systems also play a key role. The West Don Lands showcases public-private collaboration, phased development, and flood protection, supported by government incentives. Alexandra Park's zero-displacement policy and use of durable materials strengthen community stability and physical resilience. The study concludes that resilient affordable housing requires tailored strategies considering each community's socio-economic, cultural, and environmental contexts. Key recommendations include integrative design that respects local heritage, advanced sustainability measures, continuous community engagement, and mixed-use, mixed-income approaches. These insights offer a framework for policymakers, urban planners, and developers to address Toronto's housing crisis by creating solutions that are affordable, resilient, and inclusive, transforming urban landscapes from crisis to stability.