Kaş körfezi deniz suyu kalitesinin korunması planı
Kaş bay sea water qualıty protectıon plan
  1. Tez No: 1009974
  2. Yazar: KÜBRA AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YILDIRIM, PROF. DR. LALE BALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
1950'li yıllardan itibaren küresel ölçekte yaşanan endüstriyel ve teknolojik gelişmeler sonucunda kıyı bölgelerinde artan sektörel yoğunlaşma ile antropojenik faaliyetlerin artması, kıyısal ekosistemlerde çevresel bozulma, ekolojik degradasyon, sosyo-ekonomik sorunlar ve deniz suyu kalite parametrelerinde olumsuz değişimler gibi çok boyutlu etkiler yaratmıştır. Bu gelişmeler doğrultusunda uluslararası platformlarda denizel ortamların korunması gerekliliği sonucunda çeşitli sözleşmeler imzalanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği gibi aktörler de deniz suyu kalitesinin korunmasına yönelik kapsamlı yasal düzenlemeleri hayata geçirmiştir. Türkiye'de endüstriyel ve teknolojik gelişmelere paralel olarak turizm sektöründeki büyümenin yarattığı çevresel baskılar, deniz ve kıyı ekosistemlerinin korunmasına yönelik politika ve stratejilerin geliştirilmesini zorunlu kılarak, ilgili uluslararası sözleşmelere taraf olunmasını beraberinde getirmiştir. Ancak küresel ölçekteki gelişmelere ve uluslararası taahhütlere rağmen, Türkiye'de deniz suyu kalitesinin korunmasına özgü bir yasal çerçevenin bulunmaması, özellikle turizm kaynaklı sektörel arazi kullanımlarının yoğunlaştığı kıyı bölgelerinde ekosistem bütünlüğünün ve su kalite standartlarının olumsuz yönde etkilenmesine yol açmaktadır. Bu tez çalışmasında, öncelikle Antalya, Kaş ilçesinin arazi desenleri oluşturulmuş ve mevcut deniz suyu kalitesi değerlendirilmiştir. Daha sonra Kaş körfezi deniz suyu kalitesini etkileyecek potansiyel kirletici kaynaklar ele alınarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, Kaş ilçesini kapsayan stratejik ve mekânsal planlar, arazi kullanım özellikleri ile nüfus projeksiyonları ile birlikte değerlendirilmiş ve Kaş Körfezi'nin deniz suyu kalitesinin korunmasına yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the 1950s, industrial, technological, and tourism-driven developments have intensified anthropogenic pressures on coastal areas, resulting in environmental degradation, ecological deterioration, and declining seawater quality. Although numerous international conventions and regulatory frameworks have been established globally—particularly in the United States and the European Union—to protect marine environments, Turkey lacks a comprehensive legal framework specifically addressing seawater quality protection despite being a party to relevant international agreements. This gap has led to adverse impacts on marine and coastal ecosystems, especially in regions experiencing intensive tourism-related land-use change. Within this context, this thesis examines land-use patterns in the Kaş district of Antalya, assesses the current seawater quality of Kaş Bay, and identifies potential pollution sources affecting the marine environment. Furthermore, strategic and spatial planning documents are evaluated in conjunction with land-use characteristics and population projections, and policy-oriented recommendations are developed to support the protection and sustainable management of seawater quality in Kaş Bay.