Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti karasularında su, sediment, alg ve bazı balık türlerinde ağır metal ve mikroplastik düzeylerinin belirlenmesi
Determination of heavy metal and microplastic levels in water, sediment, algae, and selected fish species in the territorial waters of the Turkish Republic of Northern Cyprus
- Tez No: 957148
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ AYAS, YRD. DOÇ. DR. BURAK ALİ ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez çalışması kapsamında su, sediment, alg ve balık dokularında ağır metal ve mikroplastik düzeylerinin belirlenmesi ve kıyaslanması için, Kuzey Kıbrıs karasularını temsilen 5 bölgeden örnekleme yapılmıştır. Ağır metal analizleri için mikrodalga sindirim yapılarak ICP-OES ile analizler gerçekleşip değerlendirilmiştir. Mikroplastik analizleri için ise örnek türüne göre uygun sindirim yöntemi uygulandıktan sonra filtrasyon ve mikroskobik analizler yapılarak mikroplastikler şekillerine göre sınıflandırılmıştır. Ayrıca tespit edilen mikroplastikler için polimer analizi yapılmıştır. Yüzey suyu için metrekarede en fazla mikroplastik sırasıyla; Karpaz (Kuzey), Güzelyurt, Girne, Mağusa ve Karpaz (Güney) bölgelerinde saptanmıştır. Saptanan mikroplastikler şekillerine göre sınıflandırılmış olup, bulunma sıklıkları; fragman>film>filament>pelet olarak belirlenmiştir. Polietilen ise yüzey suyunda en yoğun saptanan mikroplastik polimeri olmuştur. Sedimentte mikroplastiklere sıklıkla kıyı, 50 m ve 25 m sırası ile rastlanmıştır. En fazla mikroplastik bölgelere göre Kuzey Karpaz, Mağusa ve Güzelyurt'ta bulunmuştur. Mikroplastik türlerine göre ise sıralama fragman>filament>film>pelet şeklindedir. Polimer olarak yalnızca polistiren sınıflandırılabilmiştir. Gastrointestinal sistemde en çok mikroplastik bulunduran üç tür Merluccius merluccius, Pterois miles ve Etrumeus golanii olurken, bölgelere göre en fazla Girne ve Mağusa'daki türlerde mikroplastik varlığı saptanmıştır. Polietilen ve polipropilen gastrointestinal sistemde en çok rastlanan polimerler olmuştur. Kas dokusunda ise Dasyatis pastinaca, Raja clavata ve M. merluccius türlerinde sayıca mikroplastik diğer türlerden daha fazla bulunmuştur. Yüzey suyunda bazı örneklerde alüminyum (Al), arsenik (As), gümüş (Ag) ve çinko (Zn) limit üzeri olarak saptanmıştır. Sedimente As, krom (Cr), bakır (Cu), Zn ve kurşun (Pb) bazı bölgelerde limit üzeri olarak saptanmıştır. Cystoseira sp. örneklerinde en fazla ağır metal birikimi Mağusa bölgesinde bulunmuştur. Ağır metal kirliliği açısından en riskli alan Gazimağusa Körfezi olarak belirlenmiştir. Yüzey suyu ve sedimentte vanadyum (V) seviyeleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Sediment ve Cystoseira sp. örneklerindeki Al, demir (Fe) ve Pb seviyeleri arasındaki ilişki anlamlıdır. Yüzey suyunda bulunan As düzeyleri ile E. golanii karaciğer dokularındaki düzeyler anlamlıdır. Sediment ve Mullus surmuletus örneklerinde saptanan Zn düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Balıkların trofik düzeyleri ile Cu, Fe, Pb, stronsiyum (Sr) ve Zn arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Siganus luridus kas dokusunda Zn-mikroplastik ilişkisi anlamlıdır. Parupeneus forsskali kas dokusunda ise mikroplastik- Fe ilişkisi negatif yönde anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, samples were collected from five representative regions of the territorial waters of Northern Cyprus to determine and compare the levels of heavy metals and microplastics in water, sediment, algae, and fish tissues. For heavy metal analyses, samples were digested using microwave digestion and analyzed using ICP-OES. For microplastic analyses, appropriate digestion methods were applied according to the sample type, followed by filtration and microscopic examination, and the microplastics were classified based on their shapes. In addition, polymer analysis was conducted on the detected microplastics. In surface waters, the highest number of microplastics per square meter was found in the following order: Karpaz (North), Güzelyurt, Girne, Famagusta, and Karpaz (South). Microplastics were classified based on their shapes, and their occurrence frequency was determined as fragments > films > filaments > pellets. Polyethylene was the most commonly identified microplastic polymer in surface water samples. In sediments, microplastics were most frequently found at coastal stations, followed by 50 m and 25 m depths. The regions with the highest concentrations were North Karpaz, Famagusta, and Güzelyurt. According to microplastic type, the order of frequency was fragments > filaments > films > pellets. Polystyrene was the only polymer identified in sediment samples. Among the fish species, the highest number of microplastics in the gastrointestinal system was found in Merluccius merluccius, Pterois miles, and Etrumeus golanii, with the highest regional occurrence in species collected from Girne and Famagusta. Polyethylene and polypropylene were the most common polymers detected in the gastrointestinal tracts. In muscle tissue, Dasyatis pastinaca, Raja clavata, and M. merluccius contained higher numbers of microplastics compared to other species. In some surface water samples, aluminium (Al), arsenic (As), silver (Ag), and zinc (Zn) were detected above permissible limits. In sediment samples, As, chromium (Cr), copper (Cu), Zn and lead (Pb) exceeded the limits in certain areas. Among Cystoseira sp. samples, the highest heavy metal accumulation was observed in the Famagusta region. In terms of heavy metal pollution, Famagusta Bay was identified as the highest-risk area. A significant relationship was found between vanadium (V) levels in surface water and sediment. Significant correlations were also observed between Al, iron (Fe), and Pb levels in sediment and Cystoseira sp. samples. A significant correlation was detected between As levels in surface water and levels in E. golanii liver tissue. A negative significant correlation was found between Zn levels in sediment and Mullus surmuletus samples. Additionally, there was a negative significant correlation between the trophic levels of fish and concentrations of Cu, Fe, Pb, strontium (Sr) and Zn. A significant relationship was also found between zinc (Zn) and microplastics in the muscle tissue of Siganus luridus, and a negative significant relationship was found between microplastics and Fe in the muscle tissue of Parupeneus forsskali.