Kentsel dönüşüm sürecinde kentsel toprak rantının vergilendirilmesi ve bir norm önerisi
Taxation of urban land rent in the urban transformation process and a norm leader
  1. Tez No: 1009978
  2. Yazar: SEFA SALKIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF İÇKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Finance, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmada kent, rant, toprak rantı ve kentsel toprak rantı kavramları üzerinden teorik tartışmalara yer verilerek kentsel toprak rantının oluşumu ele alınmaktadır. Bu bağlamda vergileme yetkisinin egemen devlet anlayışının bir gereği olduğu tespitinden hareketle vergilemenin gerek iktisadi gerekse çevresel yönde neden ve etkileri ortaya konularak hali hazırda vergi mevzuatında henüz yer almayan kent toprağının binalar üzerinden yapılı hale geçişinde toprak sahiplerinin müteahhitlerin oluşturduğu katma değer üzerinden elde ettiği rantın vergilendirilmesi yönünde bir servet vergisi önerilmektedir. Böylece devlet yatırımları ile değerlenen arsaların yapılı hale gelmesinden kamu geliri elde edilmiş ve kentsel dönüşüm süreçlerinde oluşan negatif dışsallıklara maruz kalan kent insanının, toprak sahiplerinin elde ettiği rantın paydaşı haline olması sağlanacaktır. İlaveten kentin kentsel dönüşüm sürecinde bozulan çevresel yapısının telafisi için kamu kaynağı da oluşturulabilecektir. Nihayetinde kentsel dönüşüm sürecindeki vergileme kentin yapılı çevresi üzerindeki maliyetleri arttırdığından kentsel dönüşüme ayrılan sermayenin makro ekonomik açıdan daha etkin alanlara aktarılmasıyla başta milli gelir olmak üzere makro düzeyde olumlu etkiler oluşturması amaçlanmaktadır. Diğer taraftan rantın vergilendirilmesi kent toprağı üzerindeki piyasa bozucu işlemlerin de hacminin düşmesinde etkin rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the formation of urban land rent through theoretical discussions on the concepts of city, rent, land rent, and urban land rent. In this context, starting from the premise that the power of taxation is a requirement of the sovereign state, the causes and effects of taxation in both economic and environmental terms are presented. Furthermore, a wealth tax is proposed, which is not currently included in tax legislation, to tax the rent that landowners obtain from the added value created by contractors during the transformation of urban land into built-up areas. Thus, public revenue will be generated from the development of land whose value has increased through state investments, and urban residents, who are exposed to the negative externalities of urban transformation processes, will become stakeholders in the rent obtained by landowners. In addition, public resources can be created to compensate for the environmental damage caused by the urban transformation process. Ultimately, since taxation in the urban transformation process increases the costs on the built environment of the city, the aim is to create positive effects at the macro level, especially on national income, by redirecting the capital allocated to urban transformation to more efficient areas from a macroeconomic perspective. On the other hand, taxing rent will also play an effective role in reducing the volume of market-disrupting transactions on urban land.