Ortaokul öğrencilerinin ekonomi öğrenmeye yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determination of attitudes of middle school students toward learning economics
  1. Tez No: 1009981
  2. Yazar: PELİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin ekonomi öğrenmeye yönelik tutumları ve bu tutumları etkileyen değişkenler incelenmiştir. Sosyal bilgiler programları içerisinde ekonomi eğitimi önemli bir yer tutmasına rağmen öğrencilerin ekonomi öğrenmeye yönelik tutumlarının yeterince bilinmemesi bu araştırmayı gerekli kılmıştır. Bu araştırma ortaokul öğrencilerinin ekonomi öğrenmeye yönelik tutumlarını çeşitli değişkenler açısından inceleyerek alana katkı sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden olan tarama modeliyle yürütülmüştür. Veriler, Ekonomi Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Kullanılan ölçek, ekonomi öğrenmenin faydası ve ekonomi öğrenmeye yönelik ilgi ve merak olarak iki boyuttan oluşmaktadır. Araştırmanın evrenini Denizli il merkezindeki devlet ortaokullarında öğrencim gören ortaokul öğrencileri, örneklemini ise Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerindeki 12 ortaokulda öğrenim gören 657 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada öğrencilerin ekonomi öğrenmeye yönelik tutumlarının hangi düzeyde olduğu, öğrencilerin ekonomi öğrenmeye yönelik tutumlarının cinsiyete, sınıf kademesine, anne ve baba eğitim seviyesine, hanede yaşayan kişi sayısına, haneye gelir getiren kişi sayısına, algılanan aile ekonomik düzeyine, harçlık alma durumlarına, para biriktirme alışkanlıklarına, gelir getiren bir işe yardımcı olma durumlarına ve sosyal bilgiler dersine yönelik sevgi düzeylerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS programında düzenlenip analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde betimleyici istatistikler ve verilerin durumuna göre ortalama puanların karşılaştırılmasını sağlayan istatistiksel teknikler (t-Testi, tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) ve Kruskal-Wallis H testi) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda öğrencilerin ekonomi öğrenmeye yönelik genel tutumlarının ve ekonomi öğrenmeye yönelik ilgi ve merak düzeylerinin orta düzeyde olduğu ancak ekonomi öğrenmenin faydasına yönelik tutumlarının yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin ekonomi öğrenmenin faydasına yönelik tutumlarında cinsiyet açısından anlamlı bir farklılık bulunmazken, ekonomi öğrenmeye yönelik ilgi ve merak boyutunda anlamlı bir fark bulunmuştur. Sınıf kademesi ve gelir getiren işe yardımcı olma değişkenlerinde, öğrencilerin ekonomi öğrenmeye yönelik genel tutumlarında ve ilgi ve merak boyutunda anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Hanede yaşayan kişi sayısı, para biriktirme alışkanlıkları ve sosyal bilgiler dersine yönelik sevgi değişkenlerinde, hem ekonomi öğrenmeye yönelik genel tutumlarında hem de iki boyutta da anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ailenin algılanan ekonomik durumu değişkeninde yalnızca ekonomi öğrenmeye yönelik ilgi ve merak boyutunda anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, haneye gelir getiren kişi sayısı ve harçlık alma durumu değişkenlerinin hem ekonomi öğrenmeye yönelik genel tutumlarında hem de iki boyutta anlamlı bir etkisi bulunamamıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines middle school students' attitudes towards learning economics and the variables influencing these attitudes. Economics education holds a significant place within social studies programs, but the lack of sufficient knowledge about students' attitudes towards learning economics has made this research necessary. This study aims to contribute to the field by examining middle school students' attitudes towards learning economics from various variables. The research was conducted using a survey model, a quantitative research method. Data were collected using the Attitude Towards Learning Economics Scale. The scale's structure was analyzed using exploratory and confirmatory factor analysis methods. The scale used is two-dimensional: the usefulness of learning economics and interest/curiosity towards learning economics. The population of the study consists of public middle schools in the city center of Denizli. The sample consists of 12 middle schools in the Pamukkale and Merkezefendi districts. Data were collected by visiting each grade level in the selected schools. This study investigated the level of students' attitudes towards learning economics and whether these attitudes differed according to gender, grade level, parents' education level, number of people living in the household, number of income-generating individuals in the household, perceived family economic level, receiving allowance, saving habits, assisting in an income-generating job, and level of affection for social studies. The data obtained were organized and analyzed using SPSS software. Descriptive statistics and statistical techniques that allow comparison of mean scores (t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Kruskal-Wallis H test) were used in the analysis of the quantitative data of the study. The results showed that students' attitudes towards learning economics differed according to some variables and did not differ according to others. As a result of the findings, it was concluded that students' general attitudes towards learning economics and the interest/curiosity dimension of learning economics were at a moderate level, but the benefit dimension of their attitudes towards economics was at a high level. Regarding the gender variable, no significant difference was found in the benefit dimension of learning economics, but a significant difference was found in the interest/curiosity dimension. Significant differences were found in students' general attitudes towards learning economics and in the interest/curiosity dimension in the variables of grade level and assisting in income-generating work. Significant differences were found in both general attitudes towards learning economics and in both dimensions in the variables of number of people living in the household, saving habits, and affection for social studies lessons. In the variable of family's economic status, a significant difference was found only in the interest/curiosity dimension of learning economics. Mother's education level, father's education level, number of income-generating individuals in the household, and receiving allowance did not have a significant effect on either general attitudes towards learning economics or in both dimensions. Based on these findings, various suggestions are presented regarding students' attitudes towards learning economics.