19. yüzyılda Rusya'nın Sibirya halklarına yönelik din ve dil politikaları
19th century Russian religious and language policies toward the peoples of Siberia
- Tez No: 1009982
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Rusya İmparatorluğu'nun Sibirya bölgesinde zaman zaman halka yönelik farklı politikalar uygulanmıştır. Ortodoksluğun hâkim olduğu imparatorlukta bölge halkını Ortodoksluğa kazandırma maksadıyla uzun süre misyonerlik faaliyetleri yürütülmüştür. İmparatorluğun bölgesel siyasetini gerçekleştirmek amacıyla yerel halktan, yerel dile ve geleneklere hâkim görevlilerin yetiştirilmesi için okullar kurulmuş; halkın anlayacağı tarzda alfabe ve müfredat hazırlanmış, Şamanizm'in yaygın olduğu Türk dilini konuşan halklara karşı da din siyaseti uygulanmıştır. Ayrıca, din siyaseti zamanla dil siyasetine evrilmiş, Türk dili konuşan halklar arasında Rus diline ulusal bir kimlik kazandırılmaya çalışılmıştır. 19. yüzyılda Sibirya halklarının çoğunluğunun dinî gelenek olarak Şamanizm'e mensup olmaları; bölgede Nikolay İvanoviç İlminski ve onun yetiştirdiği isimlerin antropolojik çalışmaları, kurduğu ekibin bu doğrultuda gerçekleştirdiği tercümeler ve yerel halkın aydınlatılmasını hedefleyerek içlerinden Ortodoksluğu kabul edenlerin kazanılması ve bunların din ve dil siyasetinde görevli olarak kullanılması ile de somutlaşmıştır. Misyoner ekibinin imparatorluğun çıkarları doğrultusunda yürüttüğü aydınlatma faaliyetleri yalnızca bölgeyle sınırlı kalmamış, Rusya'nın hâkim olduğu bütün coğrafyayı ihtiva etmiştir. Bölge halkı, Şaman geleneğini koruma çabasıyla uzun süre kiliselerden uzak durmaya gayret etse de Ortodoksluk bölgede hâkim din hâline getirilerek halkların din tercihlerine etki etmiştir. Bununla birlikte, Sibirya'da İslam geleneğine bağlı Tatarlar arasında Ortodoksluğun uzun süre mücadeleli bir süreçten geçmesi nedeniyle ciddi bir karşı koyma görülmüş; Hıristiyanlığın kabullenilmesi daha zor bir süreç olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Siberian region, which became the focus of attention due to the newly discovered rich resources of the Russian Empire, has witnessed different policies applied to the local population over time. In an empire dominated by Orthodoxy, the implementation of religious policy was brought to the agenda with the aim of converting the local population to Orthodoxy, and missionary activities were carried out in the region for a long time. In order to implement the empire's regional policy, with the contribution of academics raised from among the local population, schools were established to train fedayeen (officials) who were familiar with the local people, language and traditions; an alphabet and curriculum adapted and developed in a style understandable to the people were prepared; and the translation activities carried out are also discussed in our study. Based on the religious lifestyles of the peoples living in the region, the religious policies applied to Turkic-speaking peoples, among whom Shamanism was widespread, and the different religious policies towards the peoples on the Chinese border, where Buddhism and similar Eastern religions were widespread, were also evaluated within the scope of the research. Furthermore, the research examined how the evolution of religious policy into language policy over time, through the functions of translation and separation, paved the way for the formation of national identities, the conferral of a national identity upon the Russian language, and the opening up of the local population to the world through this language, given the predominance of Turkic-speaking peoples and traditional ties in the region. Within the scope of the research topic, the majority of the peoples of Siberia in the 19th century adhered to Shamanism as a religious tradition; the anthropological studies of N. I. Ilminski and the anthropological studies of those he trained, the translations carried out by the team he established in this direction, and the goal of enlightening the local population, winning over those who accepted Orthodoxy from among them, and using them as agents in religious and linguistic policy. The missionary team's enlightenment activities, carried out in line with the interests of the empire, were not limited to the region but encompassed the entire geography under Russian rule. Although the local population tried to stay away from churches for a long time in an effort to preserve the Shamanic tradition, Orthodoxy became the dominant religion in the region and influenced the religious preferences of the people. However, due to the long and difficult struggle of Orthodoxy among the Tatars in Siberia, who adhered to the Islamic tradition, there was serious resistance, and the acceptance of Christianity was a more difficult process.