Aile ile ilgili sosyal politikalarda e-devlet paradigmasının etkileri
The impact of the e-government paradigm on social policies related to family
  1. Tez No: 1009999
  2. Yazar: ÖZLEM EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de e-devlet uygulamalarının dönüşümü, özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı özelinde önemli bir gelişim süreci olarak öne çıkmaktadır. Bu süreç, bakanlığın sunduğu dijital hizmetlerin entegrasyonunu, vatandaşlara sağlanan hizmetlerin etkinliğini ve kullanıcı deneyimlerini kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sosyal hizmetlerin dijital platformlar üzerinden sunulmasıyla, vatandaşların ihtiyaç duyduğu verilere hızlı ve zahmetsiz bir şekilde ulaşmalarını sağlamaktadır. E-devlet uygulamaları, bürokratik süreçleri azaltarak, hizmetlerin daha erişilebilir hale gelmesine olanak tanımakta ve vatandaş memnuniyetini artırmaktadır. Bununla birlikte, dijital okuryazarlık seviyesinin yükseltilmesi, bu dönüşümün başarısı açısından önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırma, bakanlığın dijital hizmetlerinin avantajlarını, kullanıcı memnuniyetini ve karşılaşılan zorlukları detaylı bir şekilde ele alırken, elde edilen bulguların sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile sınırlı kalması, genel Türkiye e-devlet uygulamaları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesini kısıtlayabilir. Ayrıca, veri toplama sürecindeki örneklem kısıtlamaları ve katılımcı görüşlerinin subjektifliği gibi faktörler, araştırmanın sonuçlarının genellenebilirliğini etkileyebilir. Sonuç olarak, yürütülen çalışmada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın e-devlet dönüşüm sürecine dair önemli veriler sunarak, dijital hizmetlerin toplum üzerindeki etkilerini anlamaya katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The transformation of e-government applications in Turkey stands out as a significant development process, particularly within the Ministry of Family and Social Policies. This process aims to comprehensively examine the integration of the digital services provided by the Ministry, the effectiveness of the services offered to citizens, and the user experience. By delivering social services via digital platforms, the Ministry of Family and Social Policies ensures that citizens can access the information they need quickly and effortlessly. E-government applications reduce bureaucratic processes, making services more accessible and increasing citizen satisfaction. However, improving digital literacy levels emerges as a key factor in the success of this transformation. Whilst the study examines in detail the advantages of the Ministry's digital services, user satisfaction and the challenges encountered, the fact that the findings are limited solely to the Ministry of Family and Social Policies may restrict the assessment of their impact on e-government applications across Turkey as a whole. Furthermore, factors such as sampling limitations in the data collection process and the subjectivity of participants' views may affect the generalisability of the study's results. Consequently, the study contributes to understanding the impact of digital services on society by providing important data regarding the Ministry of Family and Social Policies' e-government transformation process.