Analitik hiyerarşi prosesi yaklaşımı kullanılarak Kayseri'de mobilya sektörünün ihracat performansının değerlendirilmesi
Evaluation of export performance of furniture sector in Kayseri using analytical hierarchy process approach
  1. Tez No: 900513
  2. Yazar: MUSTAFA İNCETOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ BOZTOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kayseri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi kullanılarak Kayseri'nin ihracat performansı detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Çalışmada, finansal, yönetimsel, firma özellikleri, ürün özellikleri ve pazar özellikleri olmak üzere beş ana kriterin ihracat üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, yönetimsel kriterlerin %39,96 ile en yüksek ağırlığa sahip olduğunu, özellikle yönetimin ihracata yönelik tutumu ve desteğinin, Kayseri'nin uluslararası pazardaki rekabet gücünü artırmada belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Finansal kriterler, ihracatın satışlara oranı ve karlılık açısından önemli bir etki yaparken, pazar özellikleri ise pazara erişim kolaylığı ve rekabet koşulları açısından stratejik önem taşımaktadır. Firma ve ürün özellikleri de ihracat performansını etkileyen unsurlar olarak belirlenmiştir, ancak diğer kriterlere göre daha düşük önceliğe sahiptir. Bu bulgular, Kayseri'deki firmaların ihracat stratejilerini yönetim desteği ve pazar analizi gibi alanlarda geliştirerek uluslararası pazarda daha rekabetçi olabileceklerini ortaya koymaktadır. Çalışma, Kayseri'nin mobilya ihracatını artırmak isteyen politika yapıcılar ve iş liderleri için değerli stratejik bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Analytic Hierarchy Process (AHP) method was used to comprehensively evaluate the export performance of Kayseri. The research analyzed the impact of five main criteria on exports: financial, managerial, firm characteristics, product characteristics, and market characteristics. The findings reveal that managerial criteria have the highest weight at 39.96%, indicating that the attitude and support of management towards exports play a crucial role in enhancing Kayseri's competitiveness in international markets. Financial criteria significantly impact the profitability and sales ratio of exports, while market characteristics hold strategic importance in terms of market accessibility and competitive conditions. Firm and product characteristics were also identified as influential factors in export performance, albeit with lower priority compared to other criteria. These findings suggest that companies in Kayseri can become more competitive in the international market by developing their export strategies in areas such as management support and market analysis. This study provides valuable strategic insights for policymakers and business leaders aiming to increase furniture exports from Kayseri.