Enhancing learning and engagement through gamification in business education
İşletme eğitiminde oyunlaştırma yoluyla öğrenme ve etkileşimin geliştirilmesi
- Tez No: 1010069
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Oyunlaştırma, oyun tasarımı öğelerinin oyun dışı bağlamlarda kullanılması olarak tanımlanır ve öğrenci katılımını ve öğrenmeyi desteklemek amacıyla eğitim ortamlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak mevcut araştırmalar ağırlıklı olarak puanlar, rozetler ve liderlik tabloları gibi yüzeysel öğelere odaklanmış ve büyük ölçüde nicel yaklaşımlara dayanmıştır. Bunun sonucunda, öğrencilerin öğrenme süreci içerisinde farklı oyun öğelerini nasıl deneyimledikleri ve yorumladıklarına dair derinlemesine bilgi sınırlı kalmıştır. Bu boşluğu gidermek amacıyla, bu çalışma derin oyunlaştırma aracılığıyla nitel bir yaklaşım benimsemektedir. Veriler, stratejik yönetim temalı bir masa oyununun oynanmasının hemen ardından, Izmir University of Economics öğrencisi olan on öğrenciyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleri aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler yönlendirilmiş nitel içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular, iş birliği, geri bildirim, şans, anlatı, müzakere, özerklik ve özgünlük gibi oyunlaştırma öğelerinin bütünleşik ve amaçlı kullanımının; davranışsal, duygusal ve bilişsel katılımı içeren çok boyutlu öğrenci katılımını desteklemede önemli olduğunu göstermektedir. Çalışma, katılımcı vii deneyimlerinden ortaya çıkan deneyimsel öğrenmeyi bir öğrenme boyutu olarak tanımlayarak oyunlaştırma literatürüne katkıda bulunmaktadır. Ayrıca müzakereyi önemli bir oyun dinamiği olarak öne çıkarırken, özgünlük ve özerkliği de verilerden ortaya çıkan temel dinamikler olarak vurgulamaktadır. Bulgular ayrıca, oyunlaştırılmış öğrenme ortamlarını kullanan ve tasarlayan eğitimciler için pratik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gamification is defined as the use of game design elements in non-game contexts and is widely used in educational contexts to support student engagement and learning. However, existing research has predominantly focused on surface-level elements such as points, badges, and leaderboards and has largely relied on quantitative approaches. As a result, in-depth knowledge of how students experience and interpret different game elements within the learning process remains limited. To address this gap, this study adopts a qualitative approach through deep game. Data were collected through semi-structured focus group interviews conducted with ten students studying at Izmir University of Economics immediately after playing a strategic management board game. The collected data were analyzed using directed qualitative content analysis. The findings suggest that the integrated and purposeful use of gamification elements such as collaboration, feedback, chance, narrative, negotiation, autonomy, and authenticity is important in supporting students' multidimensional engagement including behavioral, emotional, and cognitive engagement. The study contributes to v the gamification literature by identifying experiential learning as a learning dimension emerging from participants' experiences. It also brings negotiation into focus as an important game dynamic, while highlighting authenticity and autonomy as key dynamics that emerged from the data. The findings also provide practical insights for educators using and designing gamified learning environments.