Aile içi iletişim problemlerinin okul öncesi çocuklar üzerindeki psikolojik etkilerinin resim analizi yoluyla duygusal ifadesinin incelenmesi
Examining the emotional expression of the psychological effects of family communication problems on preschool children through picture analysis
- Tez No: 1010081
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, aile içi iletişim problemlerinin okul öncesi dönem çocukları üzerindeki etkisini resim analizi yoluyla değerlendirebilmek için yapılmıştır. Bu doğrultuda araştırmaya 60 okul öncesi dönem çocuğu ve aileleri katılmıştır. Araştırma tasarlanırken karma yöntemde olması tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel verileri Karabulut-Demir ve Şendil (2008) tarafından geliştirilen Ebeveyn Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Nitel verilerin toplanmasında ise okul öncesi çocuklarının aile içi iletişimlerini yansıtan resimlerden yararlanılmıştır. Ebeveyn tutumlarına yönelik edinilen nicel veriler; mann whitney u testi ve kruskal wallis h testi kullanılarak SPSS-25 istatistik programında analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizinde ise çocukların resimleri gruplandırılarak alt temalar halinde incelenmiştir. Araştırma sonunda, ebeveynlerin çocuklarına yönelik en sık gösterdikleri tutumların sırasıyla; demokratik, aşırı koruyucu, izin verici ve otoriter tutum olduğu belirlenmiştir. Ek olarak katılımcı ebeveyn, anne eğitim durumu, anne ve baba yaş grubu gibi değişkenlerin ebeveyn tutumlarında anlamlı farklılaşmalara sebebiyet verdiği sonucu elde edilmiştir. Ancak çocuk cinsiyeti, çocuk yaşı, aile gelir durumu, aile tipi, baba eğitim durumu, anne çalışma durumu, ebeveynlerin sigara, alkol ve psikiyatrik ilaç kullanma ile psikolojik destek alma durumlarına göre anlamlı sonuçlar elde edilememiştir. Çocuk resimlerinden hareketle, araştırmanın nitel verilerinde ise sınırlı sayıda istisnalar olsa da okul öncesi dönem çocuklarının aileleri ile iletişim problemlerinin yaşamayıp sıcak ve samimi bağlar kurdukları sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, nicel ve nitel verilerin paralel nitelikte olup birbirlerini desteklediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the impact of family communication problems on preschool children through picture analysis. Sixty preschool children and their families participated in the study. A mixed-methods approach was chosen for the research design. Quantitative data were collected using the Parental Attitude Scale developed by Karabulut-Demir and Şendil (2008). Qualitative data were collected using pictures reflecting the preschool children's family communication. Quantitative data on parental attitudes were analyzed using the Mann-Whitney U test and the Kruskal-Wallis H test in the SPSS-25 statistical program. In the analysis of qualitative data, the children's pictures were grouped and examined as sub-themes. The research concluded that the most frequent attitudes parents displayed towards their children were, in order: democratic, overprotective, permissive, and authoritarian. Additionally, variables such as the participating parent's educational level, the age group of the mother and father, and parental smoking status resulted in significant differences in parental attitudes. However, no significant results were obtained based on child gender, child age, family income level, family type, father's education level, mother's employment status, father's employment status, and parental alcohol and psychiatric medication use or psychological support status. Based on the children's drawings, the qualitative data of the study, although with a limited number of exceptions, concluded that preschool children do not experience communication problems with their families and establish warm and sincere bonds. In this context, it can be said that the quantitative and qualitative data are parallel and support each other.