Biyoloji öğretmen adaylarının ilk yardım konusu ile ilgili bilişsel yapılarının incelenmesi üzerine
On the examination of the cognitive structures of biology teacher candidates regarding first aid
- Tez No: 1010088
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, biyoloji öğretmen adaylarının ilk yardım konusuna ilişkin bilişsel yapılarını incelemek ve ilk yardım kavramına yönelik algılarını ortaya koymaktır. İlk yardım bilgisi, özellikle okul ortamlarında meydana gelebilecek kazalar ve acil durumlar karşısında doğru ve hızlı müdahale yapılabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda öğretmen adaylarının ilk yardım konusuna ilişkin kavramsal bilgi düzeyleri, deneyimleri ve algıları araştırmanın temel odak noktalarını oluşturmaktadır. Araştırma nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde yürütülmüş olup çalışma, durum çalışması desenine dayanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, bir devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan biyoloji öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak açık uçlu sorulardan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde öğretmen adaylarının ilk yardım kavramına ilişkin düşüncelerini ortaya koyabilmek amacıyla kelime ilişkilendirme ve metaforik algı belirleme tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiş ve veriler kategoriler, temalar ve frekans değerleri üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğretmen adaylarının ilk yardım kavramını en çok“hayat kurtarma”,“yaşamı sürdürme”ve“acil müdahale”kavramları ile ilişkilendirdikleri belirlenmiştir. Katılımcıların büyük bir kısmı ilk yardımı sağlık ekibi gelene kadar yapılan müdahale olarak tanımlamış ve ilk yardımın önemini yaşam kurtarma, doğru müdahale ve toplumsal sorumluluk bağlamında değerlendirmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının bir kısmının daha önce ilk yardım gerektiren olaylara tanık olduğu, ancak bazı katılımcıların müdahale konusunda çekingenlik ve yanlış yapma kaygısı taşıdığı görülmüştür. Metafor analizleri sonucunda ise ilk yardım kavramının en sık“hayat”metaforu ile ifade edildiği belirlenmiştir. Sonuç olarak araştırma, biyoloji öğretmen adaylarının ilk yardım konusuna ilişkin bilişsel yapılarının büyük ölçüde yaşamı koruma ve acil müdahale kavramları etrafında şekillendiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte ilk yardım bilgisinin yalnızca teorik düzeyde kalmaması, uygulamalı eğitimlerle desteklenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the cognitive structures of biology teacher candidates regarding the concept of first aid and to reveal their perceptions of first aid. First aid knowledge plays a crucial role in enabling individuals to respond quickly and correctly to accidents and emergency situations, especially in school environments. In this context, the conceptual knowledge levels, experiences, and perceptions of teacher candidates regarding first aid constitute the main focus of the study. The research was conducted within the framework of a qualitative research approach and was designed as a case study. The study group consisted of biology teacher candidates studying at a public university. An interview form consisting of open-ended questions was used as the data collection tool. In order to reveal the participants' perceptions and conceptual structures regarding first aid, techniques such as word association and metaphor analysis were employed. The collected data were analyzed through content analysis and evaluated in terms of categories, themes, and frequency values. The findings of the study revealed that teacher candidates most frequently associated the concept of first aid with“saving lives”,“maintaining life”, and“emergency intervention”. Most participants defined first aid as the intervention performed until professional medical help arrives. The importance of first aid was emphasized in terms of saving lives, providing conscious intervention, and fulfilling social responsibility. In addition, some teacher candidates stated that they had previously witnessed first aid situations, whereas others reported hesitation and fear of making mistakes during intervention. The metaphor analysis also indicated that the concept of first aid was most frequently described using the metaphor of“life”. In conclusion, the study demonstrated that the cognitive structures of biology teacher candidates regarding first aid are largely shaped around the concepts of life preservation and emergency response. However, it was also determined that theoretical knowledge alone is not sufficient and that practical first aid training should be integrated into teacher education programs.