Çevre eğitiminde blok tabanlı yapay zekâ uygulamalarının çeşitli değişkenler üzerine etkisi
The effects of block-based artificial intelligence applications in environmental education on various variables
- Tez No: 1010098
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BENZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, çevre eğitiminde blok tabanlı yapay zekâ uygulamaları destekli öğretimin fen bilgisi öğretmen adaylarının yapay zekâ okuryazarlık, yapay zekâya yönelik genel tutum, yapay zekâya yönelik kaygıları, eğitimde yapay zekâ kullanımına ilişkin görüşleri ve kodlama eğitimine yönelik tutumları üzerindeki etkisinin bulunup bulunmadığını incelemek amaçlanmıştır. Çalışma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir üniversitenin Eğitim Fakültesinde öğrenim görmekte olan 24 fen bilgisi öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Araştırmada tek gruplu ön test–son test zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada veriler“Yapay Zekâ Okuryazarlığı Ölçeği”,“Yapay Zekâya Yönelik Genel Tutum Ölçeği”,“Yapay Zekâ Kaygı Ölçeği”,“Eğitimde Yapay Zekâ Kullanımına İlişkin Görüş Ölçeği”ve“Kodlama Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada blok tabanlı yapay zeka uygulamaları destekli çevre öğretimi uygulamaları sürecinde fen bilgisi öğretmen adaylarının yapay zekâ okuryazarlık ölçeği ön test son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunduğu; yapay zekâya yönelik genel tutum, yapay zekaya yönelik kaygı, eğitimde yapay zekâ kullanımına ilişkin görüş ve kodlama eğitimine yönelik tutum ölçeği ön test ve son test arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of instruction supported by block-based artificial intelligence applications in environmental education on pre-service science teachers' artificial intelligence literacy, general attitudes toward artificial intelligence, anxiety about artificial intelligence, views on the use of artificial intelligence in education, and attitudes toward coding education. The study was conducted during the 2023–2024 academic year with 24 pre-service science teachers studying at the Faculty of Education of a university located in the Central Anatolia Region. A one-group pretest–posttest weak experimental design was employed in the research. The data were collected using the“Artificial Intelligence Literacy Scale,”“General Attitude toward Artificial Intelligence Scale,”“Artificial Intelligence Anxiety Scale,”“Views on the Use of Artificial Intelligence in Education Scale,”and“Attitude toward Coding Education Scale”. The findings revealed that there was a statistically significant difference between the pretest and posttest scores of the artificial intelligence literacy scale of pre-service science teachers during the implementation of environmental teaching supported by block-based artificial intelligence applications. However, no statistically significant differences were found between the pretest and posttest scores in terms of general attitudes toward artificial intelligence, anxiety about artificial intelligence, views on the use of artificial intelligence in education, and attitudes toward coding education.