Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde tedavi öncesi belirti şiddeti ve eş tanı ile ilişkili ebeveynlik tutumlarının ve ebeveyn psikopatolojilerinin değerlendirilmesi
Assessment of symptom severity and comorbidity related parenting attitudes and parental psychopathologies in children and adolescents with attention deficit hyperactivity disorder prior to treatment
- Tez No: 1010114
- Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN İŞERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
Özet
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocukluk çağının en sık görülen nörogelişimsel bozukluklarından biri olup bireysel, ailesel ve toplumsal alanlarda işlevsellik kaybına yol açmakta ve yaşam kalitesini azaltmaktadır. Etiyolojisinde kalıtsal ve çevresel faktörler arasındaki karmaşık etkileşimlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Ebeveyn psikopatolojisi ve ebeveynlik tutumları gibi çevresel faktörlerin, belirtilerin şiddeti ve eş tanılarla bağlantılı olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda ebeveyn psikopatolojisi ve ebeveynlik tutumlarının DEHB eş tanılarıyla ilişkileri üzerine daha detaylı ve özgün bilgilerin toplanmasını amaçlanmıştır. Çalışmamızın örneklemini Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen psikiyatrisi polikliniğine başvuran ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısı alan 6-15 yaş arası çocuk ve ergenler ile ebeveynleri oluşturmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşmede DEHB (n=55), DEHB+DB/KOKGB (n=36) ve DEHB+AB/MDB (n=43) tanıları alan çocuk ve ergenler; ebeveyn psikopatolojileri, aile işlevleri ve ebeveynlik tutumları açısından karşılaştırılmıştır. Anne ve babalar Ebeveynlik Ölçeği, Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ), Ebeveynlikte Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği ve Kısa Semptom Envanterini doldurmuştur. ADÖ ve Ebeveynlik Ölçeği maddelerine stepwise regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre; DEHB+DB/KOKGB ve DEHB+AB/MDB tanılı grupların ebeveynleri, DEHB grubunun ebeveynlerine göre aile işlevlerinde daha fazla sorun yaşadıkları ve daha fazla psikiyatrik belirtileri olduğu saptanmıştır. DEHB+DB/KOKGB ve DEHB+AB/MDB gruplarının ebeveynlerinin, DEHB grubuna göre daha fazla olumsuz ebeveynlik tutumları gösterdikleri saptanmıştır. ADÖ ve ebeveynlik ölçeğinin maddelerinin stepwise regresyon analizi sonuçlarına göre; annelerin babalara göre çocuklarının duygularını daha iyi anladıkları saptanmıştır. DEHB'li olgularda DB/KOKGB eş tanıları açısından fiziksel saldırgan ebeveynlik tutumunun oldukça önemli bir rol oynadığı saptanmıştır. DEHB+DB/KOKGB grubunun ebeveynlerinin bilinçli farkındalık düzeyleri DEHB grubunun ebeveynlerine göre daha düşük düzeyde bulunmuştur. Hem anne hem de babaların psikiyatrik belirtileri ile aile işlevleri arasında negatif ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda; eş tanılı DEHB'li olguların ebeveynleri, DEHB'li olguların ebeveynlerine göre daha fazla psikiyatrik belirtiye ve olumsuz ebeveyn tutumlarına sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) is one of the most common neurodevelopmental disorders of childhood, leading to impairments in individual, familial, and societal domains, and reducing quality of life. It is believed that complex interactions between genetic and environmental factors play a role in its etiology. Environmental factors such as parental psychopathology and parenting attitudes have been found to be associated with the severity of symptoms and comorbidities. Our study aimed to gather more detailed and specific information on the relationship between parental psychopathology, parenting attitudes, and ADHD comorbidities. The sample of our study consists of children and adolescents aged 6-15 diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder and their parents who applied to the Child and Adolescent Psychiatry Clinic of Gazi University Faculty of Medicine. In the semi-structured interview, children and adolescents diagnosed with ADHD (n=55), ADHD+CD/ODD (n=36), and ADHD+AD/MDD (n=43) were compared in terms of parental psychopathologies, family functions, and parenting attitudes. Parents completed the Parenting Scale, Family Assessment Scale (FAS), The Mindfulness In Parenting Questionnaire, Adult ADHD Self-Report Scale, and Brief Symptom Inventory. Stepwise regression analysis was applied to the items of FAS and Parenting Scale. According to the results of our study, it was found that the parents of the ADHD+CD/ODD and ADHD+AD/MDD diagnosed groups experienced more problems in family functioning and exhibited more psychiatric symptoms compared to the parents of the ADHD group. It was found that the parents of the ADHD+CD/ODD and ADHD+AD/MDD groups exhibited more negative parenting attitudes compared to the ADHD group. According to the results of stepwise regression analysis of FAS and parenting scale items; it was found that mothers understood their children's emotions better than fathers. It was found that physical aggressive parenting attitude played a significant role in ADHD cases with CD/ODD comorbidities. The level of mindfulness of the parents of the ADHD+CD/ODD group was found to be lower than that of the parents of the ADHD group. A negative relationship was found between both parents' psychiatric symptoms and family functions. In our study, it was found that parents of comorbid ADHD cases had more psychiatric symptoms and negative parenting attitudes compared to parents of ADHD cases.