Distinguishing of Error Awareness from Error Correction
Hata Farkındalığının Hata Düzeltmeden Ayırt Edilmesi
- Tez No: 1010206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHU GÖKÇE, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇIĞIR KALFAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KAYA KIZILÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dogu Akdenız Unıversıtesı-Eastern Medıterranean Unıversıty
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma klavyede yazım davranışını kullanarak hata farkındalığının hata düzeltmeden ayrılabilir olup olmadığını sınamak için tasarlanmıştır. Hiyerarşik Kontrol Teorisi'ne göre, klavyede yazım, hiyerarşik olarak organize edilmiş iki döngü tarafından kontrol edilir (Logan ve Crump, 2011): Kelimeleri üreten ve ekrandan geri bildirim alan dış döngü (üst düzey), parmak hareketlerini üreten, yani tuş vuruşlarını gerçekleştiren iç döngüye (alt düzey) komut verir. Bu koşullar altında, mevcut araştırmanın asıl amaçları, hata düzeltmenin Hiyerarşik Kontrol Teorisi'ne nasıl uygulanabileceğini incelemek (Logan ve Crump, 2011) ve özellikle alt düzeyde hata düzeltmeyi araştırmaktır. Araştırma, yirmi Türkçe konuşan katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yazma performansı, yazılanların ekranda görünüp görünmemesi ile iki görsel geri bildirim koşulu altında ölçülmüştür. Araştırma bulguları, katılımcıların yazdıkları ekranda gözükmediğinde de hatalarını algılayabildiğini ve düzeltebildiğini göstermiştir. Ek olarak, görsel geri bildirim olmadığında hata tespiti ve hata düzeltmesi arasında belirgin bir fark bulunmamıştır. Bu bulguların teorik ve uygulamalı sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study was designed to test whether error awareness can be dissociated from error correction in typing behavior. According to the“Hierarchical Control Theory”, skilled typing is controlled by two hierarchically organized loops (Logan & Crump, 2011): The outer-loop (higher level), which generates words and receives feedback from the screen, commands the inner-loop (lower level), which produces finger movements i.e., executing keystrokes. The main aims of the current study were to demonstrate how error correction can be implemented in these two hierarchically organized loops and, in particular to investigate the error correction at the lower level. Data from twenty Turkish speaking participants were analysed in the current study. Typing performance of participants were measured under two visual feedback conditions (responses either were or were not appeared on the screen). The findings showed that participants can detect and correct their typing errors when their responses did not appear on the screen. In addition, there was no significant difference between the rates of error detection and error correction under no visual feedback condition. Theoretical and applied implications of these findings were discussed.