Ordu-giresun bölgesinde sığırlarda ayak hastalıklarının insidansı
Incidence of foot diseases in the Ordu-Giresun region
  1. Tez No: 1010308
  2. Yazar: HASAN KETKANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN DÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Ketkanlı H. Ordu-Giresun Bölgesinde Ayak Hastalıklarının İnsidansı, Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi. Van, 2026. Bu çalışma, Ordu ve Giresun bölgesinde yetiştirilen sığırlarda görülen ayak hastalıklarının insidansını belirlemek ve hastalıkların ekstremite lokalizasyonu ile dağılımını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 2024 yılı Kasım ayı ile 2025 yılı Haziran ayı arasında yürütülmüş olup, materyalini toplam 3.270 baş sığır oluşturmuştur. İncelenen hayvanlar ırklarına göre Simental, Jersey ve melezleri ile yerli ırk olarak sınıflandırılmıştır.Çalışma kapsamında işletmeler yerinde ziyaret edilerek hayvanlar klinik muayeneye tabi tutulmuş, anamnez bilgileri alınmış, duruş ve yürüyüş değerlendirilmiş, topallık gösteren hayvanlarda ayrıntılı ayak muayenesi yapılmıştır. Tırnaklar temizlenmiş, taban ve duvar bölgeleri incelenmiş, ağrılı alanların belirlenmesinde tırnak pensi kullanılmıştır. Elde edilen veriler kaydedilmiş ve hastalıkların görülme oranları hesaplanmıştır.Muayene edilen 3.270 baş sığırın 228'inde (%6.97) ayak hastalığı, 52'sinde (%1.59) ekstremite hastalığı olmak üzere toplam 280 hayvanda (%8.56) ortopedik patoloji tespit edilmiştir. Ayak hastalıklarının 98'i (%42.98) ön ekstremitede, 130'u (%57.02) arka ekstremitede lokalize bulunmuştur. En sık görülen ayak hastalıkları interdigital dermatitis (%24.56), beyaz çizgi hastalığı (%23.68), ökçe erozyonu (%22.37) ve taban ülseri (%10.96) olarak belirlenmiştir. Ekstremite hastalıkları arasında ise en yüksek oran artritis (%55.77) olarak saptanmıştır.Sonuç olarak, Ordu ve Giresun bölgesinde sığırlarda ayak hastalıklarının önemli bir sağlık sorunu olduğu ve özellikle arka ekstremitelerde daha yüksek oranda görüldüğü belirlenmiştir. Bölgenin nemli iklimi, barınak koşulları ve yönetim uygulamalarının hastalıkların ortaya çıkmasında etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu bulgular, bölgesel yetiştiricilikte ayak sağlığına yönelik koruyucu hekimlik uygulamalarının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Ketkanlı H.Incidence of Foot Diseases in the Ordu-Giresun Region. Van Yuzuncu Yıl University, Institute of Health Sciences. Faculty of Veterinary Medicine, Department of Surgery, Master's Thesis. Van, 2026. T his study was conducted to determine the incidence of foot diseases observed in cattle raised in the Ordu and Giresun region and to reveal the distribution of the diseases according to extremity localization. The research was carried out between November 2024 and June 2025, and the material consisted of a total of 3.270 cattle. The examined animals were classified according to their breeds as Simmental, Jersey and their crossbreeds, and native breeds. Within the scope of the study, farms were visited on-site and the animals were subjected to clinical examination, anamnesis data were obtained, posture and gait were evaluated, and detailed foot examination was performed in animals showing lameness. The hooves were cleaned, the sole and wall regions were examined, and hoof testers were used to determine painful areas. The obtained data were recorded and the incidence rates of the diseases were calculated. Of the 3,270 examined cattle, 228 (6.97%) had foot disease and 52 (1.59%) had extremity disease, with a total of 280 animals (8.56%) showing orthopedic pathology. Of the foot diseases, 98 (42.98%) were localized in the forelimbs and 130 (57.02%) in the hindlimbs. The most common foot diseases were determined as interdigital dermatitis (24.56%), white line disease (23.68%), heel erosion (22.37%) and sole ulcer (10.96%). Among extremity diseases, the highest rate was found to be arthritis (55.77%). As a result, it was determined that foot diseases are an important health problem in cattle in the Ordu and Giresun region and are observed at a higher rate especially in the hindlimbs. It is thought that the humid climate of the region, housing conditions and management practices may be effective in the occurrence of the diseases. These findings reveal the importance of preventive veterinary practices for foot health in regional livestock breeding