Varis dışı üst gastrointestinal sistem kanamalarında glasgow blatchford skoru, AIMS65 skoru ve yeni bir skor olan H3B2 skorunun endoskopik müdahale, yatış süresi ve transfüzyon ihtiyacını öngörmedeki rolü
The role of the glasgow blatchford score, AIMS65 score, and a new score called the H3B2 score in predicting the need for endoscopi̇c interventi̇on, hospital stay, and transfusion need
  1. Tez No: 1010307
  2. Yazar: SÜHEYLA ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, varis dışı üst gastrointestinal sistem kanaması ile başvuran hastalarda Glasgow-Blatchford, AIMS65 ve H3B2 skorlarının; endoskopik müdahale gereksinimi, hastanede yatış süresi ve eritrosit süspansiyonu ihtiyacını öngörmedeki performanslarının karşılaştırılması amaçlandı. Gereç–Yöntem: 01.01.2024-01.01.2025 tarihleri arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversite Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji servisinde varis dışı üst GİS kanaması tanısı ile yatan 142 hasta retrospektif olarak incelendi. Başvuru anındaki Glasgow-Blatchford, AIMS65 ve H3B2 skorları hesaplandı ve klinik sonuçlarla ilişkisi analiz edildi. İstatistiksel analizlerde uygun parametrik ve non-parametrik testler ile ROC analizi kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 67.01 yıl olup %66.2'si erkeklerden oluşmaktaydı. Hastaların %31'ine endoskopik müdahale, %68.3'üne ise eritrosit süspansiyonu replasmanı uygulandı. Risk skorları karşılaştırıldığında, endoskopik müdahaleyi öngörmede H3B2 skorunun (AUC=0,803; kesme değeri ≥4; duyarlılık %86,4, özgüllük %86,7) Glasgow-Blatchford ve AIMS65 skorlarına kıyasla anlamlı derecede üstün ayırt edici performans gösterdiği saptandı. Glasgow-Blatchford, AIMS65 ve H3B2 skoru ile yatış süresi arasında pozitif yönlü fakat zayıf bir ilişki saptanmıştır. Eritrosit süspansiyonu replasmanını öngörmede ise Glasgow-Blatchford skorunun (AUC=0,920; kesme değeri ≥9; duyarlılık %83,5, özgüllük %86) en yüksek ayırt edici performansa sahip olduğu belirlendi. Sonuç: Sonuç olarak, H3B2 skoru endoskopik müdahale gereksinimini öngörmede en yüksek performansı gösterirken, Glasgow-Blatchford skoru eritrosit süspansiyonu ihtiyacının belirlenmesinde en güçlü öngörücü olarak bulundu. Bu skorların pre-endoskopik dönemde klinik karar verme süreçlerine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the performance of the Glasgow-Blatchford, AIMS65, and H3B2 scores in predicting the need for endoscopic intervention, length of hospital stay, and requirement for erythrocyte suspension in patients presenting with non-variceal upper gastrointestinal bleeding. Material–Methods: A total of 142 patients who were hospitalized with a diagnosis of non-variceal upper gastrointestinal bleeding in the Departments of Internal Medicine and Gastroenterology at Afyonkarahisar Health Sciences University Hospital between January 1, 2024, and January 1, 2025, were retrospectively analyzed. Glasgow-Blatchford, AIMS65, and H3B2 scores at admission were calculated and their associations with clinical outcomes were evaluated. Appropriate parametric and non-parametric tests along with ROC analysis were used for statistical evaluation. Results: The mean age of the patients was 67.01 years, and 66.2% were male. Endoscopic intervention was performed in 31% of the patients, while 68.3% received erythrocyte suspension transfusion. When risk scores were compared, the H3B2 score (AUC=0.803; cut-off value ≥4; sensitivity 86.4%, specificity 86.7%) demonstrated a significantly superior discriminative performance in predicting endoscopic intervention compared to the Glasgow-Blatchford and AIMS65 scores. A weak positive correlation was found between all three scores (Glasgow-Blatchford, AIMS65, and H3B2) and length of hospital stay. In predicting erythrocyte suspension requirement, the Glasgow-Blatchford score (AUC=0.920; cut-off value ≥9; sensitivity 83.5%, specificity 86%) showed the highest discriminative performance. Conclusion: In conclusion, the H3B2 score showed the highest performance in predicting the need for endoscopic intervention, while the Glasgow-Blatchford score was the strongest predictor of erythrocyte suspension requirement. These scoring systems may contribute to clinical decision-making processes in the pre-endoscopic period.