PDCA performans iyileştirme metodunun süt ürünleri üretiminde uygulanması
Applying the PDCA performance improvement method to a dairy company
- Tez No: 101033
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
PDCA PERFORMANS İYİLEŞTİRME METODUNUN SÜT ÜRÜNLERİ ÜRETİMİNDE UYGULANMASI ÖZET Verimlilik ve performans kavramlarının gerek ulusal ve gerekse kurumsal olarak ölçülmesinin gelişmedeki önemi büyüktür. Performans, bir işi yapan bir bireyin, bir gurubun yada bir teşebbüsün o işle amaçlanan hedefe yönelik olarak nereye varabildiği, başka bir deyişle neyi sağlayabildiğinin miktar ve kalite olarak anlatımıdır. Performans sonucun hedefe oranı olarak tanımlanabilir. Verimlilik, günümüzde giderek önem kazanan bir kavram olmaktadır.Ekonomik gelişmelere bağımlı olarak işletmelerde de temel bir gösterge olarak izlenilmektedir. Verimliliğin ulusal refahı arttırma yönündeki önemi herkes tarafından kabul edilmiştir. İyileştirilen bir verimlilikten payını almayan hiç kimse yoktur. Etkinliği ve kaliteyi arttırmak için daha fazla işgücü kullanmak ve daha fazla sermaye harcamak yerine mevcut verimliliği arttırarak istenileni başarmak gayri safı milli hasılayı yani GSMH'yı arttıracağından çok önemlidir. Başka bir deyişle verimlilik iyileştirildiğinde GSMH, girdilerin artışından daha hızlı artıyor denilebilir. Performans ve verimliliğin takibini yapmak ölçülen değerlerden sonuçlar çıkarmak ve bu sonuçlarla ilgili kararlar almak gerek kurumsal gerekse ulusal gelişme açısından önemlidir. Gıda üretiminde performans ve verimlilik faktörleri önemli bir yer tutar. Gıda üretiminde en önemli faktör ürünün dayanma süresidir. Süt ve süt ürünleri dayanma ömürleri kısa olan ürünlerdir. Sütün içindeki mikroorganizmaların faaliyetleri durdurulması ve böylece sütün bozulması engellenmelidir. Sütün ilk ısıl işlemi gördükten sonra, uzun ömürlü ürün haline getirilmesi arasındaki aşama diğer ara proseslerin yapılması ve sütün paketlenmesi işlemidir. Bu noktada verimlilik ön plana çıkmaktadır. Bütün bu problemlerden dolayı fabrikadaki duruşların takibi ve buna bağlı olarak paketleme makinalarının etkenliğinin ve performansının takibi ön plana çıkmıştır. Üretim esnasında meydana gelen planlı ya da plansız duruşların çeşitleri ve bu vıuduruşların sürelerini takip etmek gerekliliği duyulmuş ve PDCA tekniği ile üretim sahasının takip edilmesine karar verilmiştir. Sistem kullanılmaya.başlandıktan sonra raporlamalar yapılmış ve içinde bulunulan durum ortaya çıkarılmıştır. Zaman geçtikçe elde edilen rakkamların daha sağlıklı olduğu gözlemlenmiştir. Çıkan değerler her sabah üretimci, makina bakımcıları ve endüstri mühendisliği departmanlarından katılan kişilerce tartışılmış ve çözümler aranıp, aksiyon planlan hazırlanmıştır. Bütün bu çalışmaların sonunda üretim süreleri azalmış, daha az zaman harcanarak aynı üretim miktarları yapıldığından maliyetlerde düşme sağlanmıştır, özellikle işçilik saatlerinde düşmeler olmuştur. Bir sonraki yılın hedefleri belirlenirken makinalar hakkında daha fazla yazılı bilgi olduğundan ve yapılan çalışmalar görüldüğünden daha dengeli hedefler verilebilmiştir. Süt işleyen ve süt ürünleri üreten bir fabrikada bu tip bir sistemin kullanılması, sadece makina ve proseslerdeki verimliliği arttırmakla kalmamış aynı zamanda hammadde ve malzeme kayıplarımda azaltmıştır. Bilgilerin elde edilmesi sayesinde şirketler arasında kıyaslamalar yapılabilme şansı doğar. Bu aşamada yapılması gereken şirketin durumunun sektörde önde gelen diğer firmalarla karşılaştırılmasıdır. Böylece iyileştirilmeye çalışılan duruma daha uygun hedefler verilebilir. IX
Özet (Çeviri)
APPLYING THE PDCA PERFORMANCE IMPROVEMENT METHOD TO A DAIRY COMPANY SUMMARY Productivity and performance concept have great importance over national and institutional development. Performance can be defined as, how much a company or a person can come closer to the target by means of amount and quality. Performance is the ratio between result and target. According to the economical growth, productivity is being the main indicator in the companies. Productivity is one of the main indicators which increase the national comfort. Everybody has a part in the growing productivity. To increase efficiency and quality, we should increase productivity instead of using more capital for new workers and new machines. This will also increase gross national income. Performance and productivity should be monitored, analyzed and reported. Solutions should be created by the help of these reports. These solutions are important by means of national and institutional growth. Performance and productivity concepts are also important in the food industry. The main factor in the food idustry is the shelf life of the raw materials and the finished products. Milk and milk products maybe the most perishable ones in the food industry. Milk should be processed quickly to stop the microbiological activity. By this way milk will have longer shelf life. Generally this process is nheat treatment. After heat treatment milk should be quickly packed otherwise the quality of the product will decrease. Milk product should quickly be packed. From this point of view, the machine stoppages start to be observed and criterias like efficiency and performance start to be calculated. Planned and unplanned downtimes monitored and this collected information is being processed in a computer software. When collecting and processing these datas PDCA technique is used.PDCA can be described as closed circuit which ensures continuous improvement. PDCA technique covers systematic, plan, do, check and act steps. PDCA is a general discipline which ensures improvement. After system started to be used, existing situation and the problems have seen better. Every morning, the results of one day before was critisized by the maintenance and production team together. Action plans prepared and solutions created. There can be specific decreases seen in the cost of production with a decrease in production periods. Especially with a decrease in the production periods, a decrease seen in the cost of employees. With the help of a downtime control system, in adition to have an increase in the machine and line efficiency, a decrease seen in the raw and packing material losses. XI