16. yüzyıl Farsça edebî yazmaların minyatürlü lake ciltleri (TSMK)
Miniature lacquer bindings of 16th-century Persian literary manuscripts (TSMK)
  1. Tez No: 1010414
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİYE HİLAL ARPACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi'ndeki 16. yüzyıla ait Farsça yazmalar arasından lake tekniğiyle hazırlanmış örnekler incelenmiş; bu bağlamda A. 3559, B. 146, H. 684, H. 728, H. 738, H. 749, H. 751, H. 985, H. 986, H. 1475, H. 1492, H. 1493 ile R. 824, R. 884, R. 900, R. 910, R. 927, R. 957, R. 1029 ve R. 1037 numaralı eserler çalışma kapsamına alınmıştır. Söz konusu ciltlerin ön kapak, arka kapak ve miklep yüzeylerinde yer alan, siyah zemin üzerine işlenmiş canlı sahneler; kompozisyon düzeni, figür yerleşimi, renk kullanımı ve sahne kurgusu bakımından incelenmiş, böylece dönemin cilt sanatındaki estetik anlayışı ortaya konulmuştur. Yapılan bu çalışmada, çeşitli konuları içeren bu yazmalara ait minyatürlü lake ciltlerin tasarım ilkeleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on a selection of 16th-century Persian manuscripts housed in the Topkapı Palace Museum Library, specifically those distinguished by the application of lacquer binding techniques. Within this scope, the manuscripts catalogued under inventory numbers A. 3559, B. 146, H. 684, H. 728, H. 738, H. 749, H. 751, H. 985, H. 986, H. 1475, H. 1492, H. 1493, as well as R. 824, R. 884, R. 900, R. 910, R. 927, R. 957, R. 1029, and R. 1037 have been examined. The right and left covers, along with the flap (miklep) surfaces of these bindings -featuring vividly rendered scenes on black backgrounds- have been analyzed with regard to compositional structure, spatial arrangement of figures, color palette, and narrative construction. Through this visual and structural analysis, the aesthetic conventions of 16th-century bookbinding and manuscript decoration are brought to light. The principal aim of this research is to explore the design principles underlying the illustrated lacquer bindings of these thematically diverse, and in most cases anonymous, manuscripts.