Otizmli Down Sendromlu ve tipik gelişim gösteren çocukların annelerinin oyun becerilerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
A comparative study of play skills of mothers of children with autism, Down Syndrome and typical development
  1. Tez No: 1010413
  2. Yazar: SULTAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİH TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), Down Sendromu (DS) ve tipik gelişen çocuklara sahip annelerin oyun davranışlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya Gaziantep ilindeki Şehitkâmil ve Şahinbey ilçelerinde yaşayan, rehbilitasyon merkezlerinde ve okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim gören, gelişimsel olarak 36-48 ayları arasında olan, tipik gelişen çocuğu olan 10 anne, aynı yaş grubunda Down Sendromlu çocuğu olan 10 anne ve aynı yaş grubunda OSB'den etkilenmiş çocuğu olan 10 anne olmak üzere toplam 30 anne dâhil edilmiştir. Annelerin, çocuklarıyla yapılandırılmış ortamda, araştırmacı tarafından belirlenmiş oyuncaklarla olan oyun davranışları kayıt altına alınmış ve annelerin oyun becerilerini belirlemek amacıyla Aygürt (2021) tarafından geliştirelen Oyun Oynama Becerilerini Destekleme Programı Kontrol Listesi (OBEDEP-KL) kullanılmıştır. Edinilen bulgular sonucunda, annelerin yaşı, eğitim durumları, çalışma durumları, çocuk sayıları ile çocuklarıyla olan oyun davranışları arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmezken, çocukların sahip olduğu yetersizlik gurubu ile annelerin oyun becerileri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, farklı gelişimsel ihtiyaçlara sahip çocuklara yönelik anne-çocuk etkileşimleri çeşitlilik göstermektedir. Bu çalışmanın bulguları, özel eğitim alanındaki profesyoneller ve ebeveynlere, çocukların özel ihtiyaçlarına daha etkili bir şekilde yanıt verebilmek için farkındalık kazandırabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the playing behaviours of mothers who have children with Autism Spectrum Disorder (ASD) Down Syndrome (DS), and typically developing children. The study included a total of 30 mothers: 10 mothers with typically developing children aged 36-48 months attending special education and preschool institutions in the Sehitkamil and Sahinbey districts of Gaziantep province, 10 mothers with children with Down Syndrome in the same age group, and 10 mothers with children affected by Autism Spectrum Disorder. The mother's play behaviours with their children in a structured environment with toys determined by the researcher were recorded, and the Play Skills Support Program Control List (PSSP-CL) was used to determined the mothers' play skills (Avgürt, 2021). The findings revealed no statistically significant difference between the age of mothers, educational status, working status, number of children and their play behaviours with their children. However, a significant difference was observed between the children's disability groups and the mothers' play skills. The results of the study emphasize the diversity of mother-child interactions for children with different developmental needs. The findings of this study could raise awareness among professionals in the field of special education and parents to better respond to the special needs of children.