Eleştirel pedagojiye yönelik bir mesleki öğrenme program tasarısı, uygulanması ve değerlendirilmesi
Designing, implementing, and evaluating a professional learning program focused on critical pedagogy
  1. Tez No: 1010456
  2. Yazar: SİNEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı eleştirel pedagojiye yönelik bir mesleki öğrenme programı tasarlamak, uygulamak ve değerlendirmektedir. Çok aşamalı karma desende yürütülen bu çalışma; gereksinim belirleme, program tasarısı, programın uygulanması ve değerlendirilmesi olmak üzere dört aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın gereksinim belirleme aşamasında öğretmenlerin eleştirel pedagojiye ilişkin görüşleri ve öz-yeterlik algıları nitel ve nicel yöntemlerle belirlenmiş; öğretim elemanlarının uzman görüşleri sürece dahil edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda geliştirilen program, 14 öğretmenin katılımıyla beş gün süren, yüz yüze oturumlar ile çevrim içi etkinliklerin bütünleştirildiği hibrit bir yapıda uygulanmıştır. Uygulama ve değerlendirme aşamalarında öğretmenlerin yansıtıcı günlükleri, ürün değerlendirme formları, Canvas ÖYS verileri, araştırmacı günlüğü, ders planları ve gözlem formları ile öğretmen ve öğrencilerin görüşleri veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Bulgular, eleştirel pedagojiye yönelik mesleki öğrenme programının öğretmenlerin eleştirel farkındalık ve pedagojik dönüşüm eğilimlerini güçlendirdiğini, öğrencilerde ise daha aktif katılım ve artan toplumsal farkındalık oluşturduğunu göstermiştir. Ayrıca öğretmen dönüşümünün sürdürülebilirliği için bireysel çabanın ötesinde öğretim programı esnekliği, kurumsal destek ve mesleki özerklik gibi yapısal koşulların güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design, implement, and evaluate a professional learning program grounded in critical pedagogy. The study was conducted using a multi-phase mixed methods design, consisting of four stages: needs analysis, program design, implementation, and evaluation. During the needs analysis phase, teachers' perceptions of critical pedagogy and their self-efficacy beliefs were examined through qualitative and quantitative methods, and expert opinions were incorporated into the process. Based on the findings, the program was implemented with 14 teachers over five days in a hybrid format integrating face-to-face sessions and online components. During the implementation and evaluation phases, multiple data sources were utilized, including teachers' reflective journals, product evaluation forms, Canvas LMS data, researcher field notes, lesson plans, observation forms, and interviews with teachers and students. The findings indicate that the program strengthened teachers' critical awareness and their orientation toward pedagogical transformation, while fostering more active student participation and increased socio-critical awareness. Furthermore, sustaining teacher transformation requires not only individual effort but also structural conditions such as curricular flexibility, institutional support, and professional autonomy.