Üniversite öğrencilerinin ruhsal hastalıklara yönelik tutumlarının incelenmesi: Çağ Üniversitesi örneği
Examination of university students' attitudes towards mental illness: The case of Çağ University
- Tez No: 1010458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞENAY KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin ruhsal hastalıklara yönelik tutumlarını incelemektir. Araştırmada öğrencilerin ruhsal hastalıklara yönelik tutumlarının cinsiyet ve öğrenim gördükleri akademik disiplin gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Çağ Üniversitesi'nde öğrenim gören 541 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verileri Demografik Bilgi Formu, Ruhsal Hastalığa Yönelik İnançlar Ölçeği (RHYİÖ) ve Ruhsal Sorunlu Bireylere Yönelik Toplum Tutumları Ölçeği (RSTTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma kesitsel nicel korelasyonel araştırma modeli çerçevesinde yürütülmüş ve verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 26 paket programı kullanılmıştır. Örneklemin evreni temsil gücünü artırmak amacıyla olasılıklı örnekleme yöntemlerinden tabakalı örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, üniversite öğrencilerinin ruhsal sorunlu bireylere yönelik toplum tutumları ölçeğinin toplum ruh sağlığı ideolojisi ve iyi niyet alt boyutlarının genel olarak orta düzeyde olduğunu ve ruhsal hastalıklara yönelik inançlarının bu tutumlarla anlamlı biçimde ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin tutumlarının cinsiyet ve öğrenim gördükleri akademik disipline göre anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine university students' attitudes towards mental illness. The study evaluated whether students' attitudes towards mental illness differed according to variables such as gender and academic discipline. The sample consisted of 541 students studying at Çağ University. Data were collected using a Demographic Information Form, the Beliefs Towards Mental Illness Scale (BTHIS), and the Society Attitudes Towards Individuals with Mental Problems Scale (SATS). The research was conducted within the framework of a cross-sectional quantitative correlational research model, and IBM SPSS Statistics 26 software package was used for data analysis. Stratified sampling, a probabilistic sampling method, was applied to increase the representativeness of the sample to the population. The research findings show that university students generally scored moderately high on the sub-dimensions of community mental health ideology and goodwill on the scale of community attitudes towards individuals with mental health problems, and that their beliefs about mental illnesses were significantly related to these attitudes. Furthermore, it was determined that students' attitudes differed significantly according to gender and their academic discipline.