Periapikal lezyonlu kök kanallarında farklı çaplarda yapılan apikal genişletmenin pasif ultrasonik aktivasyon öncesi ve sonrasındaki mikrobiyal yüke etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of apical enlargement performed at different diameters on the microbial load in root canals with periapical lesions before and after passive ultrasonic activation
  1. Tez No: 1010471
  2. Yazar: MELİKE YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAN FIRAT EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, periapikal lezyonlu dişlerde iki farklı apikal genişletme yaklaşımı arasında intrakanal bakteriyel yükte azalımı karşılaştırmakta ve kök kanal tedavisi sırasında irrigasyon aktivasyonu ile birlikte şekillendirme boyutunun etkisini değerlendirmektedir. Yirmi dört hasta iki gruba ayrılmıştır: minimal invaziv (25/0.04) grup ve konvansiyonel (35/0.04) grup. Kanal içi örnekler, kemomekanik preparasyon ve pasif ultrasonik irrigasyon (PUI) öncesinde ve sonrasında alınmıştır. Bakteriyel yük damlacık dijital PCR ile kantifiye edilmiş, bakteriyel türler ise sekanslama ile tanımlanmıştır. Her iki grup da bakteriyel yükte %95'i aşan anlamlı bir azalma göstermiştir (p < 0.01) ve gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > 0.05). Konvansiyonel grup, preoperatif ağrı skorları açısından daha yüksek değerler göstermiştir (p = 0.042); ancak postoperatif ağrı düzeyleri gruplar arasında benzer bulunmuştur. Pseudomonas spp. başlangıçta konvansiyonel grupta daha yüksek prevalans göstermiştir (p = 0.048). Her iki grupta da etkili bakteriyel yükte azalma sağlanmasına rağmen, Enterococcus faecalis ve Pseudomonas tedavi sonrasında persiste olmuş; bu durum dirençli biyofilm oluşturan mikroorganizmalar için daha gelişmiş dezenfeksiyon protokolleri ve aktivasyon tekniklerine ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study compares intracanal bacterial reduction between two apical enlargement approaches in teeth with periapical lesions, evaluating the influence of shaping size with irrigation activation during root canal treatment. Twenty-four patients were divided into two groups: minimally invasive (25/.04) and conventional (35/.04). Root canal samples were obtained before and after chemomechanical preparation and passive ultrasonic irrigation (PUI). Bacterial load was quantified by droplet digital PCR, and bacterial species were identified by sequencing. Both groups demonstrated a significant reduction in bacterial load exceeding 95% (p < 0.01), with no significant intergroup differences (p > 0.05). The conventional group exhibited higher preoperative pain scores (p = 0.042), while postoperative pain levels were comparable between groups. Pseudomonas spp. were more prevalent at baseline in the conventional group (p = 0.048). Despite effective bacterial reduction in both groups, Enterococcus faecalis and Pseudomonas persisted after treatment, indicating the need for improved disinfection protocols and activation techniques for resistant biofilm-forming microorganisms.