Kronik boyun ağrılı hastalarda gevşeme eğitiminin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of relaxation training in patients with chronic neck pain
- Tez No: 1010472
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CIMBIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik boyun ağrılı (KBA) hastalarda uygulanan gevşeme eğitiminin ağrı şiddeti, yaşam kalitesi, ağrıya ilişkin inançlar, anksiyete düzeyi ve servikal eklem hareket açıklığı üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmaya, en az üç aydır non spesifik boyun ağrısı şikâyeti bulunan ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan 60 birey alındı. Katılımcılar rastgele örnekleme yöntemiyle çalışma grubu (n=30) ve kontrol grubu (n=30) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna konvansiyonel fizyoterapi ve spesifik manuel terapi uygulamaları yapılırken, çalışma grubuna ek olarak diyafragmatik solunum egzersizleri, progresif kas gevşeme egzersizleri ve ağrıya yönelik bilinçlendirme eğitimi içeren gevşeme eğitimi haftada 3 olmak üzere 2 hafta toplam 6 seans uygulandı. Değerlendirmeler başlangıçta ve tedavi sonunda gerçekleştirildi. Ağrı şiddeti Visual Analog Skala (VAS), yaşam kalitesi WHOQOL-BREF ve SF-36, anksiyete düzeyi Beck Anksiyete Ölçeği ve ağrıya ilişkin bilişsel süreçler Ağrı İnançları Ölçeği ile değerlendirildi. Bu değerlendirmelere ek olarak servikal eklem hareket açıklıkları gonyometre ile ölçüldü. Program sonunda yapılan değerlendirmelerde her iki grupta ağrı, yaşam kalitesi ve servikal hareketlerde istatistiksel olarak anlamlı artış tespit edildi (P<0,05). Çalışma ve kontrol grubunda değerler karşılaştırıldığında SF-36 Ağrı ve Genel Sağlık alt ölçekleri haricinde diğer bütün parametrelerde anlamlı bir fark görülmedi (P>0,05). Sonuç olarak nonspesifik vii boyun ağrısı olan bireylerde konvansiyonel fizyoterapi ve manuel terapi uygulamalarına ek olarak kullanılan progresif gevşeme teknikleri, diyafragmatik solunum egzersizleri ve ağrıya yönelik kinezyofobi eğitiminin SF-36 Ağrı ve Genel Sağlık alt ölçekleri kapsamında düşük düzeyde fark yarattığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of relaxation training applied to patients with chronic neck pain (CNP) on pain intensity, quality of life, pain-related beliefs, anxiety levels, and cervical range of motion. A total of 60 individuals who had been experiencing non-specific neck pain for at least three months and met the inclusion criteria were included in the study. Participants were randomly assigned to either the study group (n = 30) or the control group (n = 30). While conventional physiotherapy and specific manual therapy applications were administered to the control group, the study group additionally received relaxation training consisting of diaphragmatic breathing exercises, progressive muscle relaxation exercises, and pain education. The relaxation training program was applied three times per week for two weeks, totaling six sessions. Assessments were conducted at baseline and at the end of the treatment. Pain intensity was evaluated using the Visual Analog Scale (VAS), quality of life was assessed with the WHOQOL-BREF and SF-36 questionnaires, anxiety levels were measured using the Beck Anxiety Inventory, and cognitive processes related to pain were evaluated with the Pain Beliefs Questionnaire. In addition to these assessments, cervical range of motion was measured using a goniometer. At the end of the program, statistically significant improvements were observed in pain, quality of life, and cervical range of motion in both groups (p <0.05). When the study and control groups were compared, no significant differences were found in any parameters except for the SF-36 Pain and General Health subscales (p> 0.05). In conclusion, the addition of progressive relaxation techniques, diaphragmatic breathing exercises, and kinesiophobia-focused pain education to conventional physiotherapy and manual therapy produced a modest difference in the SF-36 Pain and General Health subscales in individuals with non-specific neck pain.