Geçiş metalleri ile siyano köprülü komplekslerin sentezlenmesi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of cyano-bridged transition metal complexes
- Tez No: 1010474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TÜREMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Siyanür, koordinasyon kimyasının en eski ve yaygın kullanılan ligandlarından biridir. Güçlü bağlanma kapasitesi ve yüksek yönlülüğü sayesinde kararlı ve gözenekli kompleks yapılar oluşturmaktadır. Bu çalışmada, siyanür ligandının geçiş metalleri ile oluşturduğu üç yeni kompleksin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Kompleksler, 4-aminometilpiridin (4-ampy) yardımcı ligantıyla sentezlenmiş ve [Cu₃(C₆H₈N₂)₄Co₂(CN)₁₂]•8H₂O (1), [Zn₃(C₆H₈N₂)₄Co₂(CN)₁₂]•4H₂O (2) [Cd₃(C₆H₈N₂)₄Co₂(CN)₁₂]•16H₂O (3) olarak formüle edilmiştir. Elde edilen komplekslerin yapıları Fourier dönüşümlü kızılötesi (FT-IR) spektroskopisi, element ve termogravimetrik analiz yöntemleriyle doğrulanmıştır. Komplekslerin titreşim spektrumlarından elde edilen verilerin hem siyanür ligantının hemde nötral ligant olan 4-ampy'nin metal atomlarına bağlı olduğunu göstermiştir. Teorik ve deneysel element analiz sonuçlarının uyumlu olması, sentezin başarıyla gerçekleştiğini göstermektedir. Termogravimetrik analiz (TGA) sonuçları, komplekslerin 20 – 800 °C aralığında üç aşamada bozunduğunu ortaya koymuştur. Düşük sıcaklıklarda su moleküllerinin, orta sıcaklıklarda nötral ligandların ve yüksek sıcaklıklarda siyano gruplarının yapıdan ayrıldığı belirlenmiştir. Bozunma sonunda sırasıyla CuO + CoO, ZnO + CoO ve CdO + CoO karışımları kalmıştır. Sonuç olarak, sentezlenen siyanür köprülü komplekslerin termal olarak kararlı olduğu ve benzer bozunma davranışları gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, elment ve termik analiz sonuçları komplekslerin belirlenen birim formüllerini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Cyanide is one of the oldest and most commonly used ligands in coordination chemistry. Owing to its strong binding ability and high directionality, it forms stable and porous complex structures. In this study, the synthesis and characterization of three new complexes formed by the cyanide ligand with transition metals were carried out. The complexes were synthesized with the auxiliary ligand 4-aminomethylpyridine (4-ampy) and formulated as [Cu₃(C₆H₈N₂)₄Co₂(CN)₁₂]•8H₂O, (1)[Zn₃(C₆H₈N₂)₄Co₂(CN)₁₂]•4H₂O,(2) and [Cd₃(C₆H₈N₂)₄Co₂(CN)₁₂]•16H₂O(3). The structures of the obtained complexes were confirmed using Fourier transform infrared (FT-IR) spectroscopy, elemental analysis, and thermogravimetric analysis techniques. Data obtained from the vibrational spectra demonstrated that both the cyanide ligand and the neutral ligand 4-ampy are coordinated to the metal atoms. The agreement between the theoretical and experimental elemental analysis results indicates that the synthesis was successfully achieved. Thermogravimetric analysis (TGA) results revealed that the complexes decompose in three stages within the temperature range of 20–800 °C. It was determined that water molecules are released at low temperatures, neutral ligands at medium temperatures, and cyano groups at high temperatures. After decomposition, mixtures of CuO + CoO, ZnO + CoO, and CdO + CoO remained, respectively. As a result, it was found that the synthesized cyanide-bridged complexes are thermally stable and exhibit similar decomposition behaviors. Furthermore, the elemental and thermal analysis results supported the proposed empirical formulas of the complexes.